fbpx
Dlaczego Trump? Zrozumieć Amerykę
12 listopada, 2016
Jan Chojnacki – „Blues z kapustą” RECENZJA
21 listopada, 2016

Dwa pokoje – „To już.” RECENZJA

Dwa Pokoje. Fot. Panna Tutli-Putli

Jest ich dwoje. Dwa serce, dwie dusze, zamieszkują Dwa Pokoje. Każde z nich jest inne, każde ma swój świat. Gdy się spotkali, zapytali po prostu: „To już?”. Tak, to już – najwyższy czas przedstawić Wam duet Dwa Pokoje.

To Agata i Wojtek – duet życiowy i duet muzyczny, który zaprasza nas do odwiedzenia ich dwupokojowej przestrzeni. I choć to tylko dwa „pomieszczenia”, w których zamieszkały cztery utwory, to niezwykle przestronne, zbudowane ze smakiem i wyczuciem. Takie, jakie lubię najbardziej.

Dwa Pokoje. Fot. Panna Tutli-Putli

Dwa Pokoje. Fot. Panna Tutli-Putli

Poznali się dobrych kilka lat temu i od razu wiedzieli jedno – chcieli razem tworzyć. Z pozoru to takie proste: spotykają się dwie osoby o podobnej wrażliwości muzycznej, szybko znajdują wspólny język i biorą się za pisanie, aranżowanie i nagrywanie. W praktyce rzadko komu udaje się od pięknych marzeń przejść do pięknej rzeczywistości. Stworzyć coś, co będzie nie tylko dobrym produktem muzycznym, ale i odzwierciedleniem pasji i wrażliwości. Im się udało.

EPka „To już.”, która swoją premierę będzie miała 18 listopada, to ich pierwsze wydawnictwo, ale świadczące przy okazji o olbrzymiej dojrzałości i świadomości muzycznej. Cztery utwory, które zdecydowali się zaprezentować światu to muzyka raczej kameralna, wyciszona i refleksyjna. W większości (oprócz „Nie dziś”) mamy do czynienia ze spokojnym, niespiesznym rytmem, okraszonym delikatnym śpiewem Agaty i przyprawionym rozpoznawalną z daleka perkusją Wojtka (kto słuchał zespołu Jazzpospolita, ten wie o czym mowa).

Szczególną uwagę zwracają teksty. Bardzo intymne, poświęcone relacjom międzyludzkim na poziomie makro – codziennym problemom, rozterkom, sporom, wzajemnej tęsknocie dwojga ludzi. Bije z nich doświadczenie, ale i radość z tego, że ma się obok tę drugą osobę. Choć każdy czasem ma potrzebę, żeby usiąść samotnie w tym drugim, swoim pokoju, ochłonąć i przemyśleć różne sprawy, to nic nie byłoby takie samo, gdyby nie ktoś czekający w pokoju obok. Tylko on może usunąć z serca zimę. A ta potrafi czasem trwać długo, czego Dwa Pokoje dają wyraz w tytułowym „To już?”. Co ważne, teksty są niezwykle uniwersalne. Każdy z nas może się w nich odnaleźć i przejrzeć, zinterpretować je po swojemu, odnieść do swojego życia. Zapytani o ten aspekt płyty, autorzy dodają jeszcze:

Chcieliśmy, żeby słuchacze odnajdywali w tych tekstach przede wszystkim emocje, a nie wydarzenia z naszego życia. Próbowaliśmy nadać im tym samym bardziej uniwersalny charakter. To własne doświadczenie i osobiste przeżycia mają „podpowiedzieć” odbiorcy interpretację słów „bo czasu coraz mniej” w „Wyprawie”, czy okoliczności rozstań i powrotów oraz towarzyszącej im tęsknoty w „Powrocie”

Album przypomina, że wciąż możliwe są wysublimowane spotkania artyzmu i delikatnych popowych dźwięków. W efekcie otrzymujemy kojący, uspokajający miks dwóch wrażliwości, sumę ze spotkania dwóch dusz. Wymagającą skupienia i uważnego wsłuchania się, to fakt, ale wynagradzającą to bogactwem dźwięków i przekazów, jakie możemy z niej wyczytać. A z każdym przesłuchaniem można znaleźć tam jeszcze coś nowego.

dwa_pokoje_cover„To już.” to nie tylko ciekawe teksty i inspirująca warstwa muzyczna. Nie można nie wspomnieć też o wysokim poziomie wykonawczym. Do śpiewu Agaty oraz perkusji i fortepianu Wojtka dołączyli m.in. muzycy coraz bardziej utytułowanego Atom String Quartet czy gitarzysta znany doskonale wszystkim fanom grupy Jazzpospolita – Michał Przerwa-Tetmajer. Jakby tego było mało, doczekaliśmy się już dwóch naprawdę wysokiej jakości teledysków – do utworów „To już?” i „Nie dziś”. Bardzo obiecujący debiut, aż chciałoby się więcej.

Choć Dwa Pokoje deklarują, że chcą, by zima była krótka, to paradoksalnie idealnie wpisują się w obecną, jesienno-zimową aurę. Refleksyjna, niespieszna płyta, którą nas uraczyli, w sam raz sprawdzi się w pochmurny, długi wieczór. Do tego lampka wina i dobra książka i można nie wychodzić z domu.

EP „To już.” będzie do kupienia od 18 listopada za pośrednictwem bandcampu Dwóch Pokoi. Po więcej szczegółów odsyłam na ich profil Facebookowy – naprawdę warto poświęcić im odrobinę swojego czasu!

I na koniec ciekawostka – zapytałem Agatę i Wojtka również o inspiracje literackie. Okazuje się, że o ile w kwestiach muzycznych zgadzają się w blisko 100%, to w doborze literatury niemal w 100% się różnią. Na szczęście żeby poczytać różne książki nie trzeba iść do drugiego pokoju 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.