fbpx
Kamil Bałuk – Wszystkie dzieci Louisa RECENZJA
28 kwietnia, 2017
Najdziwniejsze nawyki czytelnicze
2 maja, 2017

Premiery tygodnia. Odcinek 16 – 1-7 maja

Weszliśmy w długo oczekiwany przez większość z nas weekend majowy – kilka dni więcej na odpoczynek, regenerację i uwaga, uwaga.. oczywiście czytanie! Tym bardziej, że pogoda za oknem nie zachęca jakoś szczególnie do opalania. Dlatego dobrze, że nowości w księgarniach nie zabraknie.

Aleksandra Lipczak – Ludzie z Placu Słońca

Zbiór reportaży z Hiszpanii – kraju, który był przykładem sukcesu, ale z dnia na dzień zmienił się w „chorego człowieka Europy”. Oprócz opowieści o jego mieszkańcach, ich problemach, dylematach i obawach, otrzymujemy też intymny portret kraju zmagającego się z brutalną codziennością, znajdującego się na rozdrożu. Z pewnością daleko temu portretowi do obrazu rodem z folderów turystycznych. Premiera 4 maja.

https://www.dowody.com/ludzie-z-placu-slonca-aleksandra-li

Marcin Wicha – Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań?  Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad.  Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna. Premiera 5 maja.

https://www.karakter.pl/ksiazki/rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem

Michał Olszewski – Zapiski na biletach

Drugie wydanie doskonałego zbioru tekstów Michała Olszewskiego. Polska oglądana z wytartych siedzeń dalekobieżnych pociągów i lokalnych pekaesów. Z okien przydrożnych barów z ceratą w kratkę, gdzie herbatę podaje się w szklankach. Polska zjechana wzdłuż i wszerz, a zawsze w poprzek. Z dala od autostrad, billboardów i tablic o dofinansowaniach unijnych. Opisana bez epatowania biedą i bez zachwytu nad transformacją. Lektura obowiązkowa dla piewców metafizyki codzienności. Premiera 1 maja.

https://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/zapiski-na-biletach-michal-olszewski-4933961/

Lidia Sadkowska-Mokkas – Konwicki – cudzoziemiec tranzytowy

Pierwsza próba biograficznego spojrzenia na życie oraz twórczość pisarza, wnikliwy i czuły zapis kondycji niezwykłego człowieka, twórcy, którego biografia najpełniej odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Portret wybitnego literata, reżysera, scenarzysty rekonstruowany na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, ale przede wszystkim wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów. Premiera 4 maja.

https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9027

Opisy na podst. materiałów wydawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.