fbpx
Jakub Żulczyk – Wzgórze psów RECENZJA
11 maja, 2017
Aleksandra Lipczak – Ludzie z Placu Słońca RECENZJA
15 maja, 2017

Premiery tygodnia. Odcinek 18 – 15-21 maja

Połowa maja, czas ze wszech miar sprzyjający czytaniu. Robi się już ciepło, można więc wyjść z książką na zewnątrz, a na dodatek nowe premiery spływają w oszałamiającym tempie. A to nie koniec atrakcji, bo tydzień zakończymy Warszawskimi Targami Książki!

Michał Rusinek – Pypcie na języku

Zbiór felietonów poświęconych pewnym zjawiskom językowym.

O istnieniu języka – tego anatomicznego, jak i tego służącego do komunikacji – przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy wyczujemy na jego powierzchni jakiś pypeć, coś, co nas uwiera, boli, drażni, przeszkadza, albo po prostu śmieszy. Te uczucia, jak widać dość mieszane, mają wspólny mianownik: świadomość języka. Świadomość, że świat składa się nie tylko z rzeczy, ale i ze słów, które nie są owym rzeczom podporządkowane, jako ich znaki, ale są równouprawnionym materiałem budulcowym. „Pypcie na języku” to zbiór uroczych, napisanych z wielką kulturą, anegdot wziętych z życia autora, dla których punktem wyjścia (i dojścia) jest niefortunnie użyte słowo („Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę”) czy jakaś zagadka językowa („Zakaz dobijania dziobem”, „100 gramów drakuli”).  Premiera 17 maja.

http://kulturalnysklep.pl/PYPCIE/pr/-pypcie-na-jezyku–michal-rusinek.html

Zośka Papużanka – Świat dla ciebie zrobiłam

Nowa książka Zośki Papużanki – jednej z najciekawszych i najbardziej oryginalnych współczesnych pisarek, nominowana do Nagrody Literackiej Nike i dwukrotnie do Paszportu Polityki. To książka o tym, że nie ma nas bez innych. Że nie umiemy być ze sobą, chociaż tego właśnie potrzebujemy najbardziej. I że bycie razem nie jest ani trudne, ani łatwe. I że z tej łatwości i trudności robią się historie, które trzeba opowiedzieć. Premiera 15 maja.

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,80919,Swiat-dla-ciebie-zrobilem

Cezary Łazarewicz – Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza

Polska po ’89 widziana z Pomorza. Stąd kraj wygląda zupełnie inaczej niż z perspektywy błyskawicznie rozwijającej się stolicy, a splot zdarzeń i ludzkich losów to materiał na niejeden film . „Biliśmy się za swoje wiejskie krzywdy, oni – za swoje. Za bezrobocie. Za upadłe PGR-y. Za brak zasiłków. Za biedę” – mówi jeden z bohaterów, streszczając historię wielu mieszkańców Polski B, która gorzej niż reszta kraju zareagowała na transformację ustrojowo-ekonomiczną.

Większość tekstów zamieszczonych w tomie powstała pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a mimo to ma się wrażenie, że czytamy o sprawach, które dzieją się na naszych oczach. To zasługa znakomitego pióra autora, żywiołowo nakreślonych portretów, ale także porażającej aktualności tematów. Część spraw wciąż odbija się echem, a prawo i instytucje nadal są niewydolne lub bezsilne wobec ludzkich problemów. Premiera 17 maja.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/tu-mowi-polska

Maja Lunde – Historia pszczół

Nowa limitowana edycja słynnej powieści Mai Lunde. Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji.

Historia pszczół to do bólu prawdziwa  powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji. Premiera 18 maja.

http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4286/Historia-pszczol—Maja-Lunde

Opisy na podst. materiałów wydawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.