fbpx
Orhan Pamuk – Rudowłosa RECENZJA
Sierpień 27, 2017
Marek Vadas – Uzdrowiciel RECENZJA
Wrzesień 3, 2017

Premiery miesiąca. Odcinek 4 – wrzesień

Idzie jesień i  kończy się sezon wakacyjny. Widać też pierwsze oznaki przebudzenia rynku książkowego. Ilościowo wrzesień jeszcze nie powala na kolana, ale mamy już kilka baaardzo mocnych premier. Tym samym kończymy też cykl „Premiery miesiąca”, od października wracamy z zapowiedziami cotygodniowymi 🙂

Mariusz Szczygieł – Kaprysik. Damskie historie

Drugie wydanie doskonałego zbioru tekstów Mariusza Szczygła. Kiedy „Kaprysik” wyszedł we Włoszech, jeden z krytyków powiedział, że o kobietach pisze się o wiele trudniej niż o wojnach. O wojnie potrafi napisać każdy, o kobietach tylko niektórzy. Tekst w porównaniu z pierwszym wydaniem zawiera nowy wstęp i jedną z opowieści o Idzie Kamińskiej.  Premiera 6 września.

http://kulturalnysklep.pl/KAPRYS2/pr/-kaprysik–damskie-historie–mariusz-szczygiel-wyd–2.html#description

Jacek Fedorowicz – W zasadzie tak

„W zasadzie tak” Jest to zbiór przezabawnych felietonów o absurdach PRLu, które zaskakująco rymują się z teraźniejszością. Książka po raz pierwszy wydana w 1975 r. nigdy potem nie był przypominana. Stefan Kisielewski mówił o niej, że to najbardziej antykomunistyczna książka, wydana za komunistyczne pieniądze. Wzbogacona rysunkami autora i okraszona jego niepowtarzalnym humorem, wydana ponownie w roku jego 80 urodzin, stanowi doskonałą lekturę zarówno dla tych, którzy PRL pamiętają jak i dla tych, którzy urodzili się już po transformacji. Premiera 13 września.

http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,175/w-zasadzie-tak.html

Elizabeth Strout – To, co możliwe

Ponowne spotkanie z bohaterami „Mam na imię Lucy”! Po kilkunastu latach wracamy do małego miasteczka w stanie Illinois. Spotykamy tu dwie kobiety z dobrego domu – jedna wyrzeka się własnej godności dla bogatego męża, druga znajduje na stronach pewnej książki bratnią duszę, która odmieni jej życie. Z kolei szkolny woźny przechodzi próbę wiary po spotkaniu z młodym outsiderem, a poczciwa właścicielka pensjonatu pomaga uciszyć demony dręczące weterana wojennego. Po siedemnastu latach wraca też Lucy Barton, która chce spotkać się z rodzeństwem i ostatecznie zamknąć drzwi przeszłości. Premiera 13 września.

http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,176/to-co-mozliwe.html

Hubert Klimko-Dobrzaniecki – Dżender domowy i inne historie

W jaki sposób urna z prochami matki wpłynęła na życie wziętego scenarzysty? Kto się domagał w angielskiej restauracji przypalonych steków? Co ma do powiedzenia pewien Chińczyk, którego zmorą jest litera R? Dlaczego Arab z Polakiem przespali upadek muru berlińskiego? Z jakiego powodu słowo „alibi” stało się imieniem żeńskim? Czy Piłatowi udało się odkupić swoje winy? Co łączy pewną feministkę z księdzem Rosołem? Co można zobaczyć na ścianie nadmorskiego hotelu?

Na te pytania czytelnik znajdzie odpowiedzi w najnowszym zbiorze opowiadań Huberta Klimko Dobrzanieckiego. Na inne pytania, które pojawiają się podczas lektury, czytelnik będzie musiał odpowiedzieć sobie sam: o relacje z najbliższymi, o wynik życiowych podsumowań, o rolę historii w naszym życiu, sens kariery, znaczenie miłości, inność, prawdę, sumienie… U autora nic jednak nie jest oczywiste. Klimko-Dobrzaniecki opowiada nam o sprawach ważnych w sposób przewrotny, lekki i zabawny, na koniec każdej historii zawsze nas zaskakując… Premiera 14 września.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4398/Dzender-domowy-i-inne-historie—Hubert-Klimko-Dobrzaniecki

Jerzy Pilch, Ewelina Pietrowiak – Inne ochoty

Jerzy Pilch i Ewelina Pietrowiak przeszło rok od rozpoczęcia swojej wspólnej literackiej przygody spotykają się ponownie. I znów nie mogą się nagadać… Po bestsellerowym „Zawsze nie ma nigdy” nadszedł czas na drugą rundę rozgrywki Pilch–Pietrowiak. Trochę ironii i mnóstwo refleksji. Wspomnienia i plany na przyszłość. A nade wszystko i ponad wszystkim literatura. Trafione pytania, szczerze odpowiedzi, którymi pisarzowi z pewnością uda się zaskoczyć czytelników, swoją rozmówczynię, a może nawet samego siebie? Premiera 28 września.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4393/Inne-ochoty—Jerzy-Pilch

Opisy na podst. materiałów wydawców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *