fbpx
Zygmunt Miłoszewski – Jak zawsze RECENZJA
23 listopada, 2017
Marlon James – Księga nocnych kobiet RECENZJA
30 listopada, 2017

Premiery tygodnia. Odcinek 28 – 27 listopada -3 grudnia

Kolejny tydzień z niespodziewaną premierą! Tym razem wydawnictwo Znak ogłosiło, że już za chwilę będziemy mogli zajrzeć na karty nowej powieści Joanny Bator 🙂

Joanna Bator – Purezento

Tajemnicza historia utraty i miłosnej odnowy. Rozgrywająca się w Tokio i Kamakurze opowieść, która ma słodko-słony smak umami.

Podróżując wraz z główną bohaterką po Japonii, towarzysząc jej w sklejaniu rozbitych naczyń, czytelnik stopniowo wkracza w harmonijny świat zen, gdzie serce i umysł zapisuje się jednym znakiem kanji, a najpiękniejsze jest to, co niekompletne, przemijające i niedoskonałe. Metaforą ludzkiego losu jest tutaj kintsugi, pradawna sztuka naprawy ceramiki za pomocą złota.

Premiera 29 listopada

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,103017,Purezento

Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady

Nie jest łatwo określić, kiedy zaczęła się ta dekada dekad, ta superdekada. Co ją charakteryzowało i sprawiło, że była taka bogata, radosna, wyjątkowa? Przeniesienie życia towarzyskiego i literackiego na Facebooka, hipsterrealizm w kinie polskim, vaporwave, beka jako źródło udręki i uciechy, wysyp memów, gifów i sucharów, moda na bieganie, które zyskało status medytacji w ruchu? A może wcale nie było i nie jest wesolutko? A może nasze życie jest wegetacją w kapsułach własnych pokoi, które dzięki internetowi służą nam za wygodną ambasadę mizantropii? O tym właśnie jest ta książka. I taka właśnie jest ta nasza dziwaczna dekada o nowym smaku polskim – delfina w malinach.

Premiera 29 listopada

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/delfin-w-malinach

Stanisław Barańczak – Pegaz zdębiał

W odróżnieniu od wielkiego klasyka w dziedzinie humorystyki purenonsensownej, Juliana Tuwima, który w swoim wiekopomnym dziele „Pegaz dęba” skatalogował zabawy literackie istniejące od stuleci, Stanisław Barańczak tworzy zabawy coraz to nowe, a jeśli nawet korzysta ze starych wzorów – po mistrzowsku je przekształca.

Oto bierze na przykład tekst arii operowej po włosku i tłumaczy go na polski, nie trzymając się, powiedzmy to sobie otwarcie, zbyt niewolniczo oryginału. Jeśli chodzi o sens, bowiem wiernie odtwarza jego brzmienie.

Premiera 29 listopada

http://kulturalnysklep.pl/ksiazka/pegaz-zdebial–poezja-nonsensu-a-zycie-codzienne–wprowadzenie-w-prywatna-teorie-gatunkow-pegaz

 

Opisy na podst. materiałów wydawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.