fbpx
Rok 2017 w liczbach – moje lektury
3 stycznia, 2018
TOP 10 seriali na podstawie książek
8 stycznia, 2018

Premiery Miesiąca. Odcinek 5 – Styczeń

Premiery Tygodnia już na stałe zmieniają się w Premiery Miesiąca. Polecanych książek będzie mniej, ale za to tylko te najlepsze, najciekawsze i najbardziej godne uwagi. To będzie naprawdę solidna, comiesięczna dawka najlepszych premier. Patrząc po styczniu, 2018 rok zapowiada się co najmniej świetnie!

Bob Dylan – Tarantula

Książka, na którą w polskiej wersji językowej czekam od dawna. I w końcu się doczekam! Dzięki Biuru Literackiemu i Filipowi Łobodzińskiemu w roli tłumacza, już wkrótce „Tarantula” trafi pod polskie strzechy. Jestem niezmiernie ciekaw tego, jak Łobodziński poradził sobie z tym trudnym materiałem – w opinii wielu jest bardzo ciężki do przetłumaczenia i niezrozumiały dla większości osób poza autorem. Premiera 15 stycznia, a w zeszłym roku pisałem o niej nieco więcej tutaj:

http://przymuzyceoksiazkach.pl/2017/03/16/10-najlepszych-ksiazek-napisanych-przez-muzykow/

Jon KrakauerMissoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność dumną ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu.

Opisując to, co wydarzyło się w Missouli, Krakauer pokazuje, jak niewydolny jest system, który zamiast chronić ofiary, często umacnia niebezpieczne stereotypy. Opinia publiczna zaś zbyt często staje po stronie sprawców. Premiera 17 stycznia.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/missoula

Witold Gombrowicz – Kurs filozofii w sześć godzin i kwadrans

Na dwa miesiące przed śmiercią Gombrowicz wygłasza trzynaście wykładów z filozofii dla Rity Gombrowicz i Dominika de Roux. «Pierwsze wykłady o Kancie – wspomina żona pisarza – odbyły się w sypialni Witolda. Głowę opierał na łokciu, przed sobą trzymał plik pożółkłych notatek z czasów argentyńskich wykładów, ale nie zaglądał do nich, tylko mówił z pamięci, wyraźnie i powoli, żebyśmy zdążyli zanotować. » Teraz za sprawą Wydawnictwa Literackiego wykłady Gombrowicza trafiają również do czytelników w całej Polsce. Premiera 17 stycznia.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4578/Kurs-filozofii-w-szesc-godzin-i-kwadrans—Witold-Gombrowicz

Eka Kurniawian – Człowiek tygrys

Po książce Piękno to bolesna rana – opowieści o kobietach, ofiarach męskiego pożądania – w ręce polskich czytelników trafia wreszcie najsłynniejsza powieść Eki Kurniawana. To właśnie Człowiek tygrys zapewnił Indonezyjczykowi nominację do Nagrody Bookera oraz zwycięstwo w plebiscycie na książkę roku „Financial Times”.

Wszystko zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka, położonego na indonezyjskim wybrzeżu. Oto Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę. Robi to w wyjątkowo niespotykany sposób — zaciskając zęby na szyi ofiary. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać. Margio nosi w sobie bowiem pewną tajemnicę… Premiera 17 stycznia.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4584/Czlowiek-tygrys—Eka-Kurniawan

Edgar Hilsenrath – Fuck America

Nowy Jork, lata pięćdziesiąte XX wieku. Jakob Bronsky, niemiecki Żyd, pracuje nad autobiograficzną powieścią dotyczącą jego życia w getcie. Każdą wolną chwilę spędza w niewielkiej kafejce wraz z grupą imigrantów, przelewając słowa na kolejne strony maszynopisu. Wyzwania dnia codziennego ogranicza do kilku czynności: zdobyć ciepły posiłek, odłożyć parę groszy na bilet autobusowy i dach nad głową. Jakob pragnie również znaleźć sobie jakąś kobietę, ale kończy się na fantazjowaniu na temat sekretarki swojego przyszłego wydawcy…

Fuck America to satyra na amerykańskie społeczeństwo i mity, na których zbudowana jest tamtejsza kultura, a właściwie popkultura. Przesycona ironicznym poczuciem humoru, słodko-gorzka opowieść o losie emigranta, zawiedzionych nadziejach oraz próbie odnalezienia się wśród obcych. Premiera 24 stycznia.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4581/Fuck-America—Edgar-Hilsenrath

John Maxwell Coetze – Lata szkolne Jezusa

Chłopiec stoi nad pustym grobem ptaka, którego pochował dzień wcześniej. Czy wtedy utracił niewinność? Może stało się to, kiedy bez wahania opuścił zrozpaczonych rodziców? A może gdy znalazł ciało bestialsko zamordowanej nauczycielki tańca, a nikt nie potrafił jej wskrzesić?

Najnowsza powieść J.M. Coetzee’go jest jak baśń napisana skalpelem. Losy niezwykłego siedmiolatka Davida i jego opiekunów kryją wieloznaczną refleksję o naturze dobra i zła, piękna i brzydoty, miłości i nienawiści. Premiera 29 stycznia.

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,104706,Lata-szkolne-Jezusa

Opisy na podst. materiałów wydawców.

2 Komentarze

 1. Ciekawe pozycje, przyznam, że nie słyszałem o nich wcześniej. Niestety, wszyscy grzmią zawsze o jednych i tych samych książkach.
  Zapiszę sobie tytuły w pamięci, aby kiedyś po nie sięgnąć. 😀

  Pozdrawiam jeżowo
  Nikodem z Jeże Czytają

  • Paweł Cybulski pisze:

   Dzięki! Staram się nie kierować ogólną popularnością tytułów, tylko własnym gustem 🙂 A że czasem uchodzę za dziwaka, to i książki wybieram nietypowe 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *