fbpx
Moja walka część 6
Karl Ove Knausgard – Moja walka. Księga 6 [RECENZJA]
Marzec 10, 2018
Paul Auster – 4 3 2 1 [RECENZJA]
Marzec 24, 2018

5 ciekawych filmów o książkach

Książki, książki, wszędzie książki! Książki się czyta, książki się ekranizuje, książki przenosi się na deski teatrów. O książkach robi się też filmy. Nie są co prawda najpopularniejszymi bohaterami kinowymi, ale w historii kinematografii da się wyróżnić co najmniej kilka tytułów, które zasługują na uwagę. Z racji na wiodącą rolę książek, albo autorów. Wybrałem dla Was 5 tytułów, które szczególnie zapadły mi w pamięć.

Capote

Filmowa biografia literackiego geniusza, Trumana Capote. Pisarza poznajemy w latach 60. XX wieku, gdy pracuje nad jedną ze swych najważniejszych powieści. To inspirowane prawdziwymi zdarzeniami “Z zimną krwią”, czyli historia brutalnego morderstwa, popełnionego 15 listopada 1959 roku na członkach farmerskiej rodziny Clutterów. Capote opisując ją, bardzo zbliżył się do uczestników wydarzeń, czego świadectwo daje też film. Na uwagę zasługuje świetna kreacja Philipa Seymoura Hoffmana, za którą otrzymał Oscara.

Geniusz

Poruszająca, oparta na faktach historia Maxa Perkinsa (w tej roli Colin Firth) i jego przyjaźni z Thomasem Wolfem (świetny Jude Law). Wolf w poszukiwaniu wydawcy dla swojej książki trafia w pewnym momencie do oficyny, w której pracuje Perkins. Jest nie tylko redaktorem, ale i mentorem dla młodych pisarzy. To on wykreował chociażby gwiazdę Francisa Scotta Fitzgeralda. Teraz bierze pod swoje skrzydła Wolfa.

Autor widmo

Ewan McGregor w roli pisarza, który podjął się doprowadzenia do końca projektu pod tytułem “Biografia premiera Wielkiej Brytanii”. W roli premiera Pierce Brosnan, a w roli reżysera sam Roman Polański. Trzeba dodawać coś więcej? To świetny thriller szpiegowski, którego akcja krąży cały czas wokół książki i jej fabuły – mistrzowsko wyreżyserowany i zagrany. Nic, tylko oglądać!

Papusza

Historia romskiej poetki – Papuszy i jej przyjaźni z Jerzym Ficowskim. Ficowski po dołączeniu do taboru cygańskiego odkrywa niezwykły talent literacki Papuszy i będąc pod wrażeniem jej wierszy tłumaczy je i doprowadza do ich wydania. Oprócz niezwykłej historii uwagę zwraca piękna warstwa wizualna filmu. To majstersztyk pod każdym względem.

Niekończąca się opowieść

Legendarna baśń filmowa z lat 80. Opowiada o chłopcu, który po śmierci matki zaczyna mieć problemy – odcina się od rodziny i znajomych, opuszcza się w nauce. Pewnego dnia, uciekając przed prześladującymi go starszymi kolegami, znajduje tajemniczą książkę. Okazuje się ona bramą do innego świata, do magicznej krainy wyobraźni. Film szybko zyskał miano kultowego, a muzyka z niego (na czele z utworem tytułowym Limahla) na długo zagościła w głośnikach widzów na całym świecie.

Widzieliście te filmy? Co o nich sądzicie? Może pominąłem jakiś ważny tytuł? Koniecznie dajcie znać!

2 Komentarze

  1. Emanuela pisze:

    Dodalabym jeszcze wzruszający film “Złodziejka książek”. Dla mnie rewelacja. Gorąco polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *