fbpx
Magdalena Grzebałkowska – Komeda. Osobiste życie jazzu [RECENZJA]
26 kwietnia, 2018
Margaret Atwood – Kocie oko [RECENZJA]
15 maja, 2018

Maj to tradycyjnie czas pierwszych dłuższych urlopów, ale też warszawskich targów książki i festiwalu Apostrof. Okoliczności sprzyjają czytaniu i wydawaniu książek, nic więc dziwnego, że po raz kolejny w tym roku mamy  prawdziwy festiwal dobrych premier!

Magdalena Grzebałkowska – Komeda. Osobiste życie jazzu

Po raz pierwszy zapowiadam książkę, którą już zrecenzowałem, więc zamiast pisać coś na siłę, odsyłam Was po prostu do mojej recenzji. Premiera 9 maja.

http://przymuzyceoksiazkach.pl/2018/04/magdalena-grzebalkowska-komeda-osobiste-zycie-jazzu-recenzja/

Laurent Binet – Siódma funkcja języka

Filozoficzna bomba, semiologiczna petarda, językowy majstersztyk. Po prostu thriller intelektualny. Powieść spiskowa z wielkimi filozofami i semiologami w rolach głównych.

25 lutego 1980 roku Roland Barthes, czołowy francuski intelektualista i teoretyk semiologii, zostaje potrącony przez furgonetkę niedaleko paryskiego Collège de France. Miesiąc później umiera w szpitalu. Banalny wypadek drogowy? Przypadkowa śmierć? A może zakamuflowane zabójstwo? Może komuś przeszkadzało, że Barthes odkrył klucz do siódmej funkcji języka – magicznej mocy, pozwalającej przejmować kontrolę nad myślami i działaniami drugiego człowieka? Komisarz Jacques Bayard, z pomocą Simona, młodego doktoranta, podejmuje śledztwo, które całkowicie odmieni ich życie. Premiera 9 maja.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4722/Siodma-funkcja-jezyka—Laurent-Binet

Dorota Masłowska – Inni ludzie

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna. Tak potrafi tylko Dorota Masłowska.

„Inni ludzie” to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Czy inni ludzie to nie przypadkiem my? Premiera 9 maja.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4738/Inni-ludzie—Dorota–Maslowska

Jakub Żulczyk – Zrób mi jakąś krzywdę

Nowe wydanie powieści, którą Jakub Żulczyk zapukał do literackiego świata. Jeśli ktoś jeszcze jej nie ma, albo nie zna – teraz jest idealna okazja do nadrobienia zaległości.

Zrób mi jakąś krzywdę to przede wszystkim romans – historia dwudziestopięcioletniego Dawida i piętnastoletniej Kaśki, którzy pewnego letniego dnia wyruszają w szaloną podróż po Polsce. Na swojej drodze spotkają zarówno dresiarzy, jak i bogate emerytki, świadków Jehowy, a także aktorów porno oraz pewnego chorego psychicznie prywatnego detektywa. Podczas tej dziwacznej wyprawy oboje zostaną skonfrontowani z podstawowymi pytaniami o miłość, przyjaźń i dorosłość. Premiera 9 maja.

https://www.swiatksiazki.pl/zrob-mi-jakas-krzywde-6379437-ksiazka.html

Jacek Hugo-Bader – Audyt

Jacek Hugo-Bader znów rusza w Polskę, wraca do spraw, wydarzeń i miejsc sprzed dwudziestu, trzydziestu lat. Spotyka się z bohaterami reportaży, które trafiały na pierwsze strony „Gazety Wyborczej”. Bandyci, menele, nawróceni, wsiowi i wybrani – twarz współczesnej Polski, od której tak łatwo się odwrócić.

Reporter odkrywa, że jego teksty sprzed lat ciąg dalszy mają lepszy niż początek. Premiera 9 maja.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/audyt

Ziemowit Szczerek – Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion

Europa, połowa XXI wieku. Mniej więcej. Polski, jaką znamy, już nie ma. Jest kilka Polsk, a każda inna. Unia Europejska przeszła do historii, a w jej miejscu powstała nowa, radykalna organizacja. Inne kraje regionu dryfują ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu.

W Siwym Dymie Ziemowit Szczerek stworzył futurystyczną wizję Europy, która popada w coraz większy chaos. Ojcami chrzestnymi tej powieści mogliby być Philip K. Dick i Witold Gombrowicz. Jeden podarował narkotykową wizyjność i bezkres wyobraźni, drugi – wyczulenie na absurdy polskości. Premiera 23 maja.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/siwy-dym-albo-piec-cywilizowanych-plemion

Katarzyna Nosowska – A ja żem jej powiedziała

Wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy w internecie. I wtedy pojawiła się ona. Śmieszna gęba, która mówi mądrze o życiu. Prosto, zwięźle, szczerze i bez owijania w bawełnę. Ze zrozumieniem, bez pouczania. Mówi o show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Tylko kilka zdań, a jest w tym ciepło, doświadczenie i życiowa mądrość. Premiera 23 maja.

http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,202/a-ja-zem-jej-powiedziala.html

Natalia Fiedorczuk – UIga

Pierwsza książka Natalii Fiedorczuk Jak pokochać centra handlowe była objawieniem literackim, Ulga będzie wstrząsem. Jej nowa powieść jest jak huragan, który zbiera wszystko po drodze, zostawiając niepokojącą ciszę.

Życie Karoliny pewnie mogło wyglądać inaczej, być może nawet pięknie. Dzisiaj jej pozornie zgodne małżeństwo z jednym dzieckiem wiedzie żywot tyleż stateczny i uporządkowany, co przesycony nudą i niepokojem. I złością. Karolinie ciągle towarzyszy poczucie, że znajduje się w swoim mieszczańskim życiu jakby przypadkiem, jakby niezamierzenie. Premiera 23 maja.

http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,201/ulga.html

Opisy na podstawie materiałów wydawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.