fbpx
machado jej ciało i inne strony
Carmen Maria Machado – Jej ciało i inne strony [RECENZJA]
19 grudnia, 2018
saturnin jirotka
Zdeněk Jirotka – Saturnin [RECENZJA]
1 stycznia, 2019

Premiery miesiąca. Odcinek 16 – Styczeń

premiery miesiąca

Nowy Rok już za chwilę, a wraz z nim nowe książkowe otwarcie. W styczniu 2019 wydawcy przyszykowali kilka naprawdę ciekawych premier!

Juliusz Strachota – Relaks amerykański

Relaks ci się należy. Relaks nie jest taki drogi. Relaks pod kontrolą lekarską. Relaks DIY. Tak dawno nie miałeś relaksujących wakacji. Zapracowałeś sobie na relaks. Relaksuj się jak gwiazda. Trochę masz sraczkę, to masz tu, proszę, relaks. Zastąp niechciane nudne życie głębokim relaksem. Relaks taki, którego zaznałaś w tej wczesnej fazie życia, kiedy wszystko było zdziwieniem, ciekawością, a czas nie płynął. Relaks, którego już nawet nie pamiętasz.

Drugie wydanie książki, w której Juliusz Strachota zdaje śmieszno-straszną relację z uzależnienia od środków psychotropowych. Uzależnienie mało widowiskowe i mało oczywiste, tym bardziej niebezpieczne.

Premiera 14 stycznia.

http://ha.art.pl/wydawnictwo/zapowiedzi/5408-relaks-amerykanski-ii-wydanie.html

Bohumil Hrabal – Piękna rupieciarnia

W Pięknej rupieciarni pisarz wreszcie opowiada o sobie bezpośrednio. W zebranych tu esejach, wywiadach, relacjach z podróży i listach poznajemy Hrabala filozofa, człowieka zafascynowanego sztuką, autoironicznego i krytycznego intelektualistę. Praskiego „pana doktora”, spędzającego czas w towarzystwie Pounda, Schopenhauera, Eliota i Pollocka. To także zapis pięknego zdziwienia światem i głos epoki, która skończyła się na bruku, pod oknami szpitala na Bulovce wraz z samobójczą śmiercią pisarza.

Premiera 23 stycznia.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/piekna-rupieciarnia

Sylwia Plath – Szklany klosz

Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada – i być może nie ma już dla niej ratunku. Sylvia Plath, w swojej kanonicznej powieści, brawurowo wciąga czytelników w chorobę Esther, a jej załamanie nerwowe jest przedstawione w tak wiarygodny sposób, że wydaje się racjonalne. Szklany klosz to podróż do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Powieść ukazała się pod pseudonimem Victoria Lucas w Wielkiej Brytanii w styczniu 1963 roku. Niecały miesiąc później Sylvia Plath popełniła samobójstwo.

Premiera 23 stycznia.

http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133194/szklany-klosz

Patti Smith – Nie gódź się

Biuro Literackie przywita nowy rok książką Nie gódź się z przekładami siedemdziesięciu piosenek i wierszy Patti Smith. Autorem wyboru i wszystkich przekładów jest Filip Łobodziński. Publikacja będzie zawierać także dwadzieścia rękopisów oraz portrety artystki wykonane przez Stevena Sebringa. Całość uzupełnią komentarze do poszczególnych tekstów przygotowane przez tłumacza, muzyków i artystów współpracujących z Patti Smith oraz przez nią samą, które przybliżą czytelnikowi kontekst ich powstania.

Premiera 28 stycznia.

http://www.biuroliterackie.pl/biuletyn/styczniu-patti-smith-biurze-literackim/

Anna Cieplak – Lekki bagaż

Na jak długo wystarczy ci idealizmu?

Co można robić, gdy wybrało się małe miasteczko zamiast kariery w korpo?

Można pomagać tak zwanym wykluczonym i pisać granty zamiast wierszy (Wera).

Można być nauczycielem, który chce słuchać swoich uczniów (Olkowy).

Można pisać w lokalnych mediach teksty o przekrętach, choć klikają się słabiej niż horoskopy (Baśka).

Przyjaciele, którzy mają odwagę robić rzeczy ważne i na przekór.

Tylko kim okażą się w momencie próby, gdy rzeczywistość postanowi sprawdzić ich idealizm?

I czy pozornie lekki bagaż wczesnej dorosłości nie zacznie im ciążyć?

Premiera 28 stycznia.

https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,132689,Lekki-bagaz?query=lekki%20bagaż

Therese Bohman – O zmierzchu

“O zmierzchu” szwedki Therese Bohman, to powieść, która ma szansę namieszać na początku tego roku na polskim rynku wydawniczym. Nominowana do Nagrody Augusta, przetłumaczona na polski przez Justynę Czechowską opowie o miłości, sztuce i samotności naszych czasów. Będzie też co nieco o standardach, w których rola kobiet dalece odbiega od tej, jaką chcielibyśmy widzieć w XXI wieku.

Premiera 30 stycznia.

https://www.instagram.com/p/Bp1w70HBmOT/

Opisy na podstawie materiałów wydawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *