Tommy Wieringa – Piękna młoda żona
Edward i Ruth tworzą z pozoru wspaniałą parę: zgodnie z planem Edwardowi udało się znaleźć kobietę doskonałą: ma piękną młodą żonę, stał się obiektem zazdrości kolegów i jest dumnym partnerem spełniającej wszystkie jego marzenia wybranki. Jednak czy żona jest równie szczęśliwa i spełniona w tym związku? Kiedy rodzi się upragniony synek, misterna konstrukcja idealnej rodziny rozpada się na drobne kawałeczki.
W swojej mikropowieści Tommy Wieringa maluje portret wygodnej egzystencji niby zadowolonej z siebie pary, która mimo wszystko nie odnajduje się we wspólnym życiu kreowanym według przepisu na wzorcowy związek. Czy kochają się naprawdę, czy tylko dbają o pozory?
Premiera 13 marca.
http://wydawnictwopauza.pl/piekna-mloda-zona/
Jonathan Littell – Stara historia
Po dwunastu latach od wydania Łaskawych, monumentalnej powieści o kulisach Zagłady, jednej z najważniejszych książek XXI wieku, Jonathan Littell powraca do gatunku, który zarzucił na rzecz reportażu i eseistyki.
Bohater Starej historii błąka się po miejscach przypominających labirynt, wplątuje w niezrozumiałe wydarzenia, tworzy przelotne relacje z napotkanymi osobami, zmienia płeć i tożsamość. Czas staje się płynny, napięcie narasta, logika snu wyznacza bieg akcji. Balansując na granicy realności i fantazmatu, sięgając po najbardziej drastyczne środki wyrazu i nie stroniąc od prowokacji, w języku o matematycznej wprost precyzji Littell opowiada historię z głębin ludzkich emocji: samotności, pożądania, tęsknoty. Stara historia to niemal pornograficzna podróż do kresu nocy. Tekst wyrastający z tradycji markiza de Sade’a, Céline’a, Bataille’a.
Premiera 13 marca.
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5006/Stara-historia/
Julian Barnes – Coś do oclenia
Długi i pełen namiętności związek Juliana Barnesa z Francją zaczął się ponad czterdzieści lat temu. Sceptyczny obserwator podczas rodzinnych wypraw samochodowych, nauczyciel w szkole w Bretanii, student języków i literatury, przemierzył wzdłuż i wszerz Francję i doskonale poznał jej kulturę. Zebrane tu eseje, pisane w ciągu ponad dwudziestu lat, świadczą o jego pełnym przenikliwości uwielbieniu, jakie żywi wobec „kraju bez brukselki”. Zakres jego obserwacji jest szeroki. Z łatwością przechodzi od krajobrazu do literatury, od kuchni do Flauberta, od filmu i piosenki do Tour de France. Humor, wyczucie chwili i inteligencja nigdy go nie zawodzą.
Premiera 13 marca.
https://www.swiatksiazki.pl/cos-do-oclenia-6504438-ksiazka.html
Markéta Pilátová – Z Batą w dżungli
Kiedy Europę dzieli żelazna kurtyna, a w Czechosłowacji kształtuje się komunistyczna dyktatura, Jan Antonin Baťa, najsłynniejszy producent obuwia w Europie Środkowej, postanawia zbudować nowy Zlin… w brazylijskiej dżungli.
Z Batą w dżungli to coś więcej niż biografia – kompozycja książki łączy formę klasycznej powieści, reportażu i eseju. To fascynująca, a zarazem intymna opowieść o życiu, pracy i rodzinie jednej z największych postaci czeskiej historii XX wieku.
Premiera 25 marca.
https://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/81/z-bata-w-dzungli
Benjamin Ballint – Ostatni proces Kafki
Gdy Franz Kafka zmarł, jego przyjaciel Max Brod odmówił wypełnienia ostatniej woli pisarza i nie spalił jego manuskryptów. Zamiast tego, w 1939 roku, w ostatnim momencie, uciekł z nimi do Palestyny i poświęcił resztę życia kanonizowaniu Kafki na najbardziej proroczego kronikarza XX wieku.
Zdradzając przyjaciela Brod dwukrotnie uratował spuściznę Kafki – najpierw od zniszczenia, a potem od zapomnienia. Ostatecznie zdrada ta doprowadziła do bitwy prawnej o dziedzictwo Kafki pomiędzy Niemcami (gdzie zginęła siostra Franza, a on sam poniósłby podobny los, gdyby tam pozostał), a Izraelem.
„Ostatni proces Kafki” to genialny portret dwóch przyjaciół – intelektualistów. To także brawurowy opis ucieczki Broda przed Nazistami, barwny obraz relacji między wygnańcami z Europy w budzącym się do życia Tel Awiwie oraz pasjonująca relacja z kontrowersyjnego i gorąco komentowanego procesu między dwoma krajami, które mają obsesję na punkcie traum z przeszłości. Benjamin Balint stawia pytanie o to, kto jest właścicielem literackiej spuścizny: kraj pochodzenia i języka twórcy, czy kraj, w którym bije kulturowe i religijne źródło jego twórczości. I który naród może sobie rościć do niej prawo.
Premiera 27 marca.
https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/ostatni-proces-kafki-opk
Opisy na podstawie materiałów wydawców.
3 Komentarze
Interesujące tytuły. Będę śledziła, jak spodobają się innym czytającym osobom. Ciekawa jestem, czy Littell nadal jest tak obrazoburczy , szokujący i prowokacyjny jak w „Łaskawych”. Czy Barnes nadal zniewala swoją erudycją pisząc o Francji taj jak „Papudze Flauberta”. Śledzę także czeską literaturę, a historia Baty wydaje się być niesamowita. O Tommym Wierindze słyszałam przy okazji książki „Joe Speedboat”, która swego czasu bardzo podobała się się moim znajomym, Chętnie teraz przeczytam je obie.
Bardzo ciekawa ta sprawa z twórczością Kafki. Choć tak w zasadzie według mnie Brod źle zrobił. Ale tu pojawia się pytanie o to, do kogo należy tak ważna twórczość. Ja mimo wszystko staję po stronie autora.
A no właśnie, to jest chyba nierozwiązywalny dylemat. Z jednej strony ocalił fantastyczny dorobek Kafki, ale jednak wbrew jego woli. Teraz z kolei okazało się, że mamy podobną sytuację z J. D. Sallingerem – wbrew temu co twierdził, pisał cały czas, aż do śmierci, ale jakoś nie paliło się do upubliczniania tego. Natomiast jego syn ogłosił właśnie, że będzie te utwory wydawał. Ciekawe, co z tego będzie.