fbpx
bohman o zmierzchu
Therese Bohman – O zmierzchu [RECENZJA]
24 lutego, 2019
rysiek riedel we wspomnieniach
Marcin Sitko – Rysiek Riedel we wspomnieniach [RECENZJA]
10 marca, 2019

Premiery miesiąca. Odcinek 18 – Marzec

premiery miesiąca

Marzec nie powala ilością wartych uwagi premier. Wybrałem jednak dla Was pięć tytułów, które zapowiadają się co najmniej bardzo dobrze. Zobaczcie, co wydawcy szykują na najbliższy miesiąc.

Tommy Wieringa – Piękna młoda żona

Edward i Ruth tworzą z pozoru wspaniałą parę: zgodnie z planem Edwardowi udało się znaleźć kobietę doskonałą: ma piękną młodą żonę, stał się obiektem zazdrości kolegów i jest dumnym partnerem spełniającej wszystkie jego marzenia wybranki. Jednak czy żona jest równie szczęśliwa i spełniona w tym związku? Kiedy rodzi się upragniony synek, misterna konstrukcja idealnej rodziny rozpada się na drobne kawałeczki.

W swojej mikropowieści Tommy Wieringa maluje portret wygodnej egzystencji niby zadowolonej z siebie pary, która mimo wszystko nie odnajduje się we wspólnym życiu kreowanym według przepisu na wzorcowy związek. Czy kochają się naprawdę, czy tylko dbają o pozory?

Premiera 13 marca.

http://wydawnictwopauza.pl/piekna-mloda-zona/

Jonathan Littell – Stara historia

Po dwunastu latach od wydania Łaskawych, monumentalnej powieści o kulisach Zagłady, jednej z najważniejszych książek XXI wieku, Jonathan Littell powraca do gatunku, który zarzucił na rzecz reportażu i eseistyki.

Bohater Starej historii błąka się po miejscach przypominających labirynt, wplątuje w niezrozumiałe wydarzenia, tworzy przelotne relacje z napotkanymi osobami, zmienia płeć i tożsamość. Czas staje się płynny, napięcie narasta, logika snu wyznacza bieg akcji. Balansując na granicy realności i fantazmatu, sięgając po najbardziej drastyczne środki wyrazu i nie stroniąc od prowokacji, w języku o matematycznej wprost precyzji Littell opowiada historię z głębin ludzkich emocji: samotności, pożądania, tęsknoty. Stara historia to niemal pornograficzna podróż do kresu nocy. Tekst wyrastający z tradycji markiza de Sade’a, Céline’a, Bataille’a.

Premiera 13 marca.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5006/Stara-historia/

Julian Barnes – Coś do oclenia

Długi i pełen namiętności związek Juliana Barnesa z Francją zaczął się ponad czterdzieści lat temu. Sceptyczny obserwator podczas rodzinnych wypraw samochodowych, nauczyciel w szkole w Bretanii, student języków i literatury, przemierzył wzdłuż i wszerz Francję i doskonale poznał jej kulturę. Zebrane tu eseje, pisane w ciągu ponad dwudziestu lat, świadczą o jego pełnym przenikliwości uwielbieniu, jakie żywi wobec „kraju bez brukselki”. Zakres jego obserwacji jest szeroki. Z łatwością przechodzi od krajobrazu do literatury, od kuchni do Flauberta, od filmu i piosenki do Tour de France. Humor, wyczucie chwili i inteligencja nigdy go nie zawodzą.

Premiera 13 marca.

https://www.swiatksiazki.pl/cos-do-oclenia-6504438-ksiazka.html

Markéta Pilátová – Z Batą w dżungli

Kiedy Europę dzieli żelazna kurtyna, a w Czechosłowacji kształtuje się komunistyczna dyktatura, Jan Antonin Baťa, najsłynniejszy producent obuwia w Europie Środkowej, postanawia zbudować nowy Zlin… w brazylijskiej dżungli.

Z Batą w dżungli to coś więcej niż biografia – kompozycja książki łączy formę klasycznej powieści, reportażu i eseju. To fascynująca, a zarazem intymna opowieść o życiu, pracy i rodzinie jednej z największych postaci czeskiej historii XX wieku.

Premiera 25 marca.

https://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/81/z-bata-w-dzungli

Benjamin Ballint – Ostatni proces Kafki

Gdy Franz Kafka zmarł, jego przyjaciel Max Brod odmówił wypełnienia ostatniej woli pisarza i nie spalił jego manuskryptów. Zamiast tego, w 1939 roku, w ostatnim momencie, uciekł z nimi do Palestyny i poświęcił resztę życia kanonizowaniu Kafki na najbardziej proroczego kronikarza XX wieku.

Zdradzając przyjaciela Brod dwukrotnie uratował spuściznę Kafki – najpierw od zniszczenia, a potem od zapomnienia. Ostatecznie zdrada ta doprowadziła do bitwy prawnej o dziedzictwo Kafki pomiędzy Niemcami (gdzie zginęła siostra Franza, a on sam poniósłby podobny los, gdyby tam pozostał), a Izraelem.

„Ostatni proces Kafki” to genialny portret dwóch przyjaciół – intelektualistów. To także brawurowy opis ucieczki Broda przed Nazistami, barwny obraz relacji między wygnańcami z Europy w budzącym się do życia Tel Awiwie oraz pasjonująca relacja z kontrowersyjnego i gorąco komentowanego procesu między dwoma krajami, które mają obsesję na punkcie traum z przeszłości. Benjamin Balint stawia pytanie o to, kto jest właścicielem literackiej spuścizny: kraj pochodzenia i języka twórcy, czy kraj, w którym bije kulturowe i religijne źródło jego twórczości. I który naród może sobie rościć do niej prawo.

Premiera 27 marca.

https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/ostatni-proces-kafki-opk

Opisy na podstawie materiałów wydawców.

3 Komentarze

  1. awita pisze:

    Interesujące tytuły. Będę śledziła, jak spodobają się innym czytającym osobom. Ciekawa jestem, czy Littell nadal jest tak obrazoburczy , szokujący i prowokacyjny jak w „Łaskawych”. Czy Barnes nadal zniewala swoją erudycją pisząc o Francji taj jak „Papudze Flauberta”. Śledzę także czeską literaturę, a historia Baty wydaje się być niesamowita. O Tommym Wierindze słyszałam przy okazji książki „Joe Speedboat”, która swego czasu bardzo podobała się się moim znajomym, Chętnie teraz przeczytam je obie.

  2. Bardzo ciekawa ta sprawa z twórczością Kafki. Choć tak w zasadzie według mnie Brod źle zrobił. Ale tu pojawia się pytanie o to, do kogo należy tak ważna twórczość. Ja mimo wszystko staję po stronie autora.

    • Paweł Cybulski pisze:

      A no właśnie, to jest chyba nierozwiązywalny dylemat. Z jednej strony ocalił fantastyczny dorobek Kafki, ale jednak wbrew jego woli. Teraz z kolei okazało się, że mamy podobną sytuację z J. D. Sallingerem – wbrew temu co twierdził, pisał cały czas, aż do śmierci, ale jakoś nie paliło się do upubliczniania tego. Natomiast jego syn ogłosił właśnie, że będzie te utwory wydawał. Ciekawe, co z tego będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *