fbpx
Robert Seethaler Trafikant
Robert Seethaler – Trafikant [RECENZJA]
17 marca, 2019
premiery miesiąca
Premiery miesiąca. Odcinek 19 – Kwiecień
31 marca, 2019

Marlon James – Diabeł Urubu [RECENZJA]

Diabeł Urubu cover

Polski rynek książkowy jaki jest, każdy widzi. Biblioteka Narodowa jak co roku opublikowała statystyki czytelnictwa. Znowu załamujemy masowo ręce nad tym, jak to nie czytamy i głupiejemy, a poza  bestsellerowymi pewniakami nic specjalnie się nie sprzedaje. To z kolei powoduje, że wielu wydawców boi się ryzykować i stawiać na autorów mniej znanych, ale bardzo dobrych. Marlon James jest tego znakomitym przykładem.

Diabeł UrubuNieznany nikomu w Polsce aż do premiery nagradzanej za granicą „Krótkiej historii siedmiu zabójstw”, nagle stał się autorem cenionym i rozpoznawalnym. Po dobrze przyjętej „Historii…” Wydawnictwo Literackie sięgnęło po jego kolejną książkę – napisaną wcześniej „Księgę nocnych kobiet”(pisałem o niej TUTAJ). Teraz z kolei doczekaliśmy się polskiej edycji debiutanckiej książki Jamesa, czyli „Diabła Urubu”. W ostatecznym rozrachunku mamy więc już komplet jego książek na naszym rynku (prawie, bo niedawno miała na świecie premierę kolejna), ale w kolejności odwrotnej niż czytelnicy anglosascy. Czy to dobra taktyka? Śmiem wątpić.

Choć bezsprzecznie bezpieczna, bo ograniczająca ryzyko finansowego niepowodzenia dla wydawnictwa, to jednak mocno zubażająca przekaz powieści Jamesa. Czytelnik, który zaczął swoją przygodę z nim od „Krótkiej historii…” niechybnie zachwyci się stylem autora, doceni jego poczucie humoru skryte za mrocznymi momentami opowieściami i zastanowi się nad losem Jamajki. Jednak dopiero sięgnięcie po wcześniejsze książki Marlona Jamesa pozwala na dobre wejść w jego świat i w konsekwencji więcej z „Krótkiej historii” zrozumieć.

„Diabeł Urubu” to pozornie prosta opowieść o winie i odkupieniu, o tym jak łatwo popaść w łaskę i niełaskę społeczności i jak niewiele trzeba by zawrócić ludziom w głowach. Wie coś o tym pastor Hector Bligh, zwany przez wiernych „Rum Kaznodzieją”. Nie bez powodu zresztą, bo częściej niż o sprawach wiecznych, myśli o spotkaniu z ukochaną butelką. Wie też coś o tym jego pogromca, tytułujący się Apostołem Yorkiem, który przegnał Bligha z kościoła i ustanowił w wiosce rządy religijnego terroru podsycanego niezdrową fascynacją części parafian. Teoretycznie jest to powieść dość prosta i przewidywalna, a części czytelników będzie się wydawało, że przejrzało zamiary Jamesa na wylot. Na końcu oni się trochę zdziwią, reszta uśmiechnie z zadowoleniem, ale wcale nie jest to najważniejsze.

James równie sprawnie, co o zdradzie, zemście i odkupieniu opowiada o dramatach ludzi, o dramatach, które mogą dotknąć każdego z nas. Ludzie, którzy podążają ślepo za Yorkiem mają w tym swój cel – próbują zagłuszyć swoje dotychczasowe życie. Pod płaszczykiem religijnego fanatyzmu chcą przykryć to, kim naprawdę są. Podobnie jak Rum Kaznodziej, który w alkoholu topi wspomnienia sprzed lat i traumy, jakimi jest naznaczone jego życie. Jedni lgną do chorej, sekciarskiej wspólnoty, byle tylko doświadczyć czegoś mistycznego, inni są wyautowani i cynicznie komentują swoje położenie.

Marlon James z dużym przekonaniem serwuje nam historię bardzo uniwersalną. Gibbeah, mała jamajska wioska, w której toczy się akcja powieści, to skupiona na małej przestrzeni galeria osobowości, jakie możemy spotkać na całym świecie. Łobuzy, alkoholicy, dewoci, podstępni karierowicze i tłumy prostych ludzi, którzy gubią się w tym świecie, potrzebując wyraźnych drogowskazów. Pośród nich dwóch samców alfa dążących do władzy. W społeczności wykreowanej przez autora każdy czytelnik może przejrzeć się sam i znaleźć tam wiele elementów, które z pewnością rozpozna z własnego doświadczenia.

Przeżycia mistyczne, religijne, które dla części ludzi są treścią życia, dla innych okażą się jedną wielką bajką i rozczarowaniem. Nikt nie jest jednoznacznie dobry ani zły, bo tacy ludzie nie istnieją, choć często chcielibyśmy w nich wierzyć, bo to bardzo ułatwiłoby percepcję świata. Nie ma dobra i zła w postaci czystej, laboratoryjnej. Każdy jest w mniejszym czy większym stopniu rozpięty pomiędzy tymi skrajnościami i naiwnością jest tego nie dostrzegać, zdaje się mówić James.

Trudno też nie dostrzegać literackiego kunsztu Jamesa i jego zacięcia do łączenia rzeczy pozornie nieprzystawalnych. Jamajski folklor miesza się z radykalnym chrześcijaństwem, a elementy realizmu magicznego z zaskakująco trzeźwym spojrzeniem na rzeczywistość. Niepokój i pewien dysonans poznawczy wzbudza już początek powieści, bo jest on jednocześnie… jej końcem. Kilka stron, które pokazują nam zakończenie historii, zanim dowiemy się, o co w niej chodziło. To potrafi zmylić i wyprowadzić czytelnika na manowce. Z tym większą przyjemnością odkrywa się więc historię nakreśloną przez Jamesa i jej zakończenie, które… tak tak, jest jednocześnie początkiem!

Ci, którzy mieli już okazję zetknąć się z prozą Marlona Jamesa, doskonale wiedzą, że nie stroni on od soczystego, potocznego języka. Niezmiennie kłaniam się w tym momencie tłumaczowi, Robertowi Sudołowi, który po raz kolejny pokazał, że czuje się w tego typu historiach jak ryba w wodzie. Tutaj mała próbka tego, czym James-Sudół raczą nas co jakiś czas:

Lillamae pada na posadzkę. Nogami robi nożyczki, rozwiera, zaciska, rozwiera i wszyscy widzą jej szprotę, co jej nigdy nie wkłada w majtki

Ten styl autor twórczo rozwinął w kolejnych powieściach, chociażby we wspomnianej „Księdze nocnych kobiet”, gdzie umiejscowienie historyczne fabuły pozwoliło mu na jeszcze większe popuszczenie lejców i oddanie dialogów we władanie prostym, niewykształconym ludziom. Malownicze przekleństwa to ich specjalność, podobnie jak niebanalne nazywanie żeńskich narządów płciowych.

Widać też konsekwencję w kreśleniu świata nieoczywistego, niejednoznacznego, wymykającego się prostych schematom. James lubi czasem trochę moralizować, trochę przestrzegać, ale i kpić. Zarówno w „Księdze…” jak i w „Krótkiej historii…” niejednokrotnie dał tego dowód. Zwraca też uwagę, że choć akcja każdej z powieści jest „rzucona” na inny odcinek historyczny, bliski jego twórczości jest element magiczny, nierzeczywisty. No i brutalność. To, co zaczął w „Diable Urubu”, a co kontynuuje w kolejnych książkach, śmiało mogłoby robić za bazę dla filmów Tarantino. Serio.

Dlatego bardzo się cieszę, że „Diabeł Urubu” wyszedł w końcu po polsku. Dopiero teraz jesteśmy w stanie w pełni zobaczyć i docenić, jak rozwijał się potencjał Jamesa, jak „rosła” jego twórczość i jak stawał się jednym z najchętniej czytanych autorów nurtu postkolonialnego. „Diabeł Urubu” to świetny dowód na to, że czasem warto zaryzykować i pozwolić czytelnikom pokochać autora, zanim stanie się sławny. Większa satysfakcja dla czytelnika, ale jeszcze większa dla wydawnictwa.

DO SŁUCHANIA:

Misia Furtak – Co przyjdzie?

Solowa płyta Misi Furtak, znanej części słuchaczy z grupy très.b, przynosi dużo okazji do zadumy i sprawia, że choć przez chwilę spojrzymy na świat bardzo poważnie. Czy tego chcemy, czy nie.

Utrzymana w raczej smutnych, melancholijnych odcieniach „Co przyjdzie?” daje nam dużo pytań o to, jak żyjemy i jak chcemy żyć. Niezależnie od tego, ku jakiemu gatunkowi ciąży dany utwór (bo zaznaczyć trzeba, że nie jest to jednorodna płyta, choć bardzo spójna!), jest wiele elementów, które je łączą i które łączą je w jakiś sposób z prozą Marlona Jamesa. Misi Furtak daleko co prawda do brutalności, czy wskazywania na niedorzeczność religijnych sekt, ale podobnie jak James lubuje się w magicznych, niemalże mistycznych nastrojach, zostawia odbiorcę z poczuciem, że obcuje z jakąś tajemnicą. A i zaskoczy parę razy. Bardzo mądra, przemyślana płyta, której powinno się posłuchać co najmniej kilka razy. Za każdym z nich odkryjecie coś nowego, gwarantuję.

M. James, Diabeł Urubu, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019.

 

2 Komentarze

  1. Innymi słowy: gdybym chciał zaczynać czytanie Jamesa, to najlepiej zacząć od tej powieści?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.