fbpx
Śpiewajcie z prochów śpiewajcie
Jesmyn Ward – Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie [RECENZJA]
15 kwietnia, 2019
rozdeptałem czarnego kota przez przypadek
Filip Zawada – Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek [RECENZJA]
23 kwietnia, 2019

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych 2019 – gdzie warto być?

weekend księgarń kameralnych

Już tylko tydzień dzieli nad od Weekendu Księgarń Kameralnych. Jak co roku będziemy udowadniali, że w kameralnych księgarniach jest moc i warto tam bywać.

Ja będę świętował w Warszawie, gdzie na tegoroczny „weekend” złożą się aż cztery dni wypełnione spotkaniami i warsztatami. Nie da się być wszędzie, ale wybrałem dla Was kilka wydarzeń, które polecam szczególnie.

Kolejność chronologiczna 🙂

  1. Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet i Czytanie „Zmierzchu” o zmierzchu

Dwa wydarzenia odbywające się w czwartek, 25 kwietnia, w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Łączy je postać Karoliny Bednarz i temat – Japonia. Najpierw wraz z Karoliną zastanowimy się nad sytuacją kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni. Za pretekst posłuży wznowienie zbioru reportaży „Kwiaty w pudełku”. Potem oddamy się lekturze „Zmierzchu” Osamu Dazaia, wydanego przez wydawnictwo Tajfuny, którego Karolina jest współzałożycielką.

  1. Przedpremierowe czytanie „Piątego wymiaru” Martina Vopěnki

We Wrzeniu Świata aktorka Kamila Baar przeczyta fragmenty nowej książki Martina Vopěnki „Piąty wymiar. To kolejna już książka z serii Stehlik wydawnictwa Dowody na Istnienie, w której Mariusz Szczygieł poleca swoje ulubione czeskie książki. Więcej informacji o tej serii znajdziecie w wywiadzie, którego udzielił mi autor cyklu.

  1. Wernisaż wystawy „Jarocin 83” Ryszarda Gajewskiego

Jarocin to dla wielu przeżycie pokoleniowe i formacyjne. Miejsce, w którym zaczynała się wolność i w którym można było poczuć smak niezależności. W 1983 roku do Jarocina wybrał się Ryszard Gajewski, żeby swoim aparatem uchwycić, jak wyglądał festiwal tuż po zniesieniu Stanu Wojennego. Udało mu się zarejestrować unikalny klimat tamtych czasów i niesamowitą wspólnotę jarocińską, na którą składali się ludzie z wielu różnych subkultur. Wernisaż wystawy fotografii odbędzie się w piątek – 26 kwietnia w Antykwariacie Warszawa.

  1. Spotkanie z Aleksandrą Zielińską

To wydarzenie z gatunku tych, które przykuwają moją uwagę, chociaż o jego temacie nie mam zbyt dużego pojęcia. O Aleksandrze Zielińskiej słyszałem dotychczas z opowieści, ale z jej twórczością do czynienia nie miałem. Teraz czuję, że czas to zmienić, bo „Sorge”, jej najnowsza książka, której poświęcone będzie spotkanie, zapowiada się bardzo dobrze. Nie może Was zabraknąć w Księgarni Artystycznej Bookoff!

  1. Pokaz filmu „Maszyna do pisania” w Big Book Cafe

Wiedzieliście, że Tom Hanks posiada w swojej kolekcji ponad 250 maszyn do pisania? Ja też nie. A tymczasem Hanks wraz ze swoim zbiorem jest jednym z bohaterów dokumentu „Maszyna do pisania”. Posługując się maszynami do pisania, Doug Nichol, autor filmu, stawia pytania o relacje człowiek-maszyna i każe zastanowić się nad rolą technologii w naszym życiu. W sam raz na weekendowe przemyślenia.

Do zobaczenia w księgarniach kameralnych!

[AKTUALIZACJA]

A jeśli jesteście ciekawi, gdzie ostatecznie byłem w trakcie Weekendu Księgarń Kameralnych, to zapraszam do podcastowej relacji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *