fbpx
pola chobot i adam baran
Musi być właściwa energia! – Wywiad z Polą Chobot i Adamem Baranem
25 września, 2019
zimowla
Zimowla – Dominika Słowik [RECENZJA]
6 października, 2019

Premiery miesiąca. Odcinek 25 – Październik

premiery miesiąca 2020

Uff, ledwo się odgrzebałem spod nadciągających premier! Wybrałem dla Was 10 książek, które zapowiadają się najciekawiej w październiku. Tylko 10 i aż 10, bo wybór był tak ogromny, że mógłbym spokojnie zrobić dwa takie zestawienia, ale z drugiej strony, kto da radę przeczytać chociaż połowę poniższych książek?

Paweł Goźliński – Akan. Opowieść o Bronisławie Piłsudskim

Bohaterem powieści Pawła Goźlińskiego jest Bronisław, starszy o rok brat Józefa Piłsudskiego. Bracia rywalizują ze sobą o względy dziewczyn oraz o zaangażowanie w konspiracji. Bronisław tragicznym zbiegiem okoliczności zostaje skazany na śmierć a car zamienia karę na 15 lat zesłania na Sachalin. Podróż i pobyt na wyspie stają się największą przygodą jego życia. Tam, pośród Ajnów – przedstawicieli najbardziej tajemniczego ludu świata, Bronisław staje się Akanem.

Premiera 2 października.

https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/akan–powiesc-o-bronislawie-pilsudskim-akan 

Jarosław Mikołajewski – Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki

Pewnego dnia z książki na zagraconym biurku wysuwa się oderwany fragment starej gazety z pytaniem: Kim jesteś, Zuzanno?

Jarosław Mikołajewski nie pamięta, kiedy zapisał to zdanie. Ale pamięta, że pierwszy raz usłyszał o Ginczance, gdy miał kilkanaście lat. „Moja fascynacja zrodziła się z szoku, że chodziło o młodą, zamordowaną poetkę żydowską, o której mówiono, że była piękna jak nikt, jako człowiek i jako kobieta”.

Jedno oko miała niebieskie, drugie zielone. Nie, jedno ciemne, drugie pomarańczowe. „Jej własna twarz ją zdradziła, jej piękna twarz” – powie ktoś później.  Wysoka, smukła, ładna, elegancka, piękna, najpiękniejsza, dowcipna, inteligentna, łagodna, choć ironiczna…  Poeta goni za cieniem zamordowanej poetki, po której zostało niewiele ponad wspomnienie zjawiskowej urody i nieliczne wiersze, od których nie umie od wielu lat się uwolnić. Mikołajewski wiele razy słyszy w czasie swoich długoletnich poszukiwań poetki: „Zakochałeś się w niej i już”.

Dla tłumacza, poety, bajkopisarza, najbardziej czułego z reporterów granice gatunków nie istnieją. Dlatego reportaż wspierany wymianą korespondencji z włoskim przyjacielem miesza się tu z poezją, by w końcu przejść w dramat – i tak fikcja żeni się z rzeczywistością, żeby opowiedzieć coś, co było lub miało być, lub być powinno.

CIEŃ W CIEŃ. ZA CIENIEM ZUZANNY GINCZANKI

Premiera 4 października.

Édouard Louis – Koniec z Eddym

Debiutancka powieść Édouarda Louisa, który polskim czytelnikom dał się już poznać wydaną w 2018 roku “Historią przemocy”. “Koniec z Eddym” dał Louisowi nominację do  Nagrody Goncourtów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, gdy miał zaledwie 22 lata. Debiutancka powieść sprzedała się we Francji w nakładzie ponad 300 tysięcy egzemplarzy i została opublikowana za granicą w 25 językach. Czas na edycję polską.

Premiera 7 października.

http://wydawnictwopauza.pl/edouard-louis/ 

Tadeusz Konwicki – Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia

Trudno uwierzyć, że charakterny i złośliwy kot Iwan nie jest wytworem literackiej fantazji Tadeusza Konwickiego, lecz pełnoprawnym członkiem rodziny Konwickich, przez osiemnaście lat zamieszkałym przy ulicy Górskiego w Warszawie. O jego względy zabiegali Dygat i Holoubek, w stanie wojennym dostawał zagraniczne paczki ze smakołykami, a całkiem niedawno jego życie stało się podstawą musicalu-horroru Zwierzoczłekoupiory.

Kultowe teksty Tadeusza Konwickiego i ilustracje Danuty Konwickiej układają się w zupełnie nową książkę, ukrytą przez Tadeusza Konwickiego w jego najsłynniejszych powieściach. Genealogię Iwana rekonstruuje prawnuczka Jarosława Iwaszkiewicza Ludwika Włodek, a o tym, jak Iwan sprawił, by jego biografia wreszcie ujrzała światło dzienne, opowiada córka autorów Maria Konwicka.

Premiera 7 października.

https://www.znak.com.pl/ksiazka/iwan-konwicki-z-domu-iwaszkiewicz-biografia-tadeusz-konwicki-154103 

Mirosław Wlekły – Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo.

W 1933 roku młody dziennikarz Gareth Jones samotnie podróżuje na wschód, by zrobić wywiad z dyktatorem Józefem Stalinem. Podczas tej podróży dowiaduje się o „ukraińskim kryzysie”. Jako jeden z nielicznych zachodnich korespondentów dostaje się na ogarniętą terrorem Ukrainę, gdzie jest świadkiem największego głodu w historii ludzkości. Na własne oczy widzi sowieckie zbrodnie, słucha o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu. Po powrocie na Zachód mówi światu o Wielkim Głodzie.

Zaszczuty przez skorumpowanych dziennikarzy, którzy podważają jego wiarygodność, zostaje odrzucony przez środowisko. Sposób, w jaki miał zostać pogrążony, zainspirował nawet George’a Orwella podczas pisania Folwarku zwierzęcego.

Gareth Jones jako jeden z pierwszych zrozumiał mechanizmy rządzące światem w latach 30.: narodziny dyktatorskich reżimów czy rozwój propagandy.

Premiera 14 października.

https://www.znak.com.pl/ksiazka/gareth-jones-czlowiek-ktory-wiedzial-za-duzo-miroslaw-wlekly-135407 

Judyta Sierakowska – Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo

Szalone lata dziewięćdziesiąte w Polsce miały ścieżkę dźwiękową i było nią disco polo. Muzyka chodnikowa królowała na targowiskach, stadionach i w mafijnych dyskotekach. Przy disco polo przeżywano pierwszą miłość i wybierano prezydentów. W czasie niedzielnej emisji telewizyjnego Disco Relaxu ulice pustoszały, a księża przesuwali godziny mszy. Kasety i płyty, nie zawsze legalne, sprzedawały się w milionach.

Dzisiaj chodzi już o inne miliony – o miliony wyświetleń w internecie. Fani nie piszą do idoli listów, tylko zaczepiają ich na Facebooku. Największe gwiazdy gatunku wchodzą do głównego nurtu polskiej rozrywki, już nie siedzą w poczekalni. Disco polo wraca na stadiony i do telewizji. Ale przecież disco polo nikt nie słucha…

Premiera 16 października.

http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazki/758/nikt-nie-slucha-reportaze-o-disco-polo.html 

Petra Soukupová – Najlepiej dla wszystkich

Dziesięcioletni rozrabiaka Viktor mieszka w Pradze z mamą, aktorką teatralną, która nie za bardzo radzi sobie z jego wychowaniem i własnym życiem. Kiedy Hana dostaje propozycję roli w serialu, postanawia oddać Viktora pod opiekę swojej matki na wieś. Tak będzie najlepiej dla Viktora, który zmieni otoczenie, i dla jego babci, która została sama po śmierci męża.

Jednak Viktor jest wściekły, że musi przeprowadzać się z miasta na prowincję, Hanie nie wszystko idzie tak, jak zakładała, a do tego dochodzi dziarska babcia z bezkompromisowym wyobrażeniem na temat wychowywania dzieci.

Premiera 23 października.

https://www.wydawnictwoafera.pl/zapowiedzi.html 

Jakub Żulczyk – Czarne słońce

W ojczyźnie przyszłości wrogowie pozbawieni są wszelkich praw. A wrogiem jest każdy Inny, każdy Obcy. Odgrodzona od dogorywającej Europy, rządzona przez Ojca Premiera, Wielka Polska nigdy nie zostanie zalana przez hordy uchodźców, nie będą panoszyć się w niej zdrajcy i degeneraci.

Za eliminację odpadów ze społeczeństwa odpowiedzialny jest Gruz, lider neonazistowskiej bojówki, chodzące wcielenie absolutnego zła, człowiek mordujący dla samej przyjemności zabijania. Realizacja kolejnego rządowego zlecenia brutalnie przeorze mu świadomość i zmieni całe życie.

Premiera 26 października.

https://www.swiatksiazki.pl/czarne-slonce-6563521-ksiazka.html 

Michał R. Wiśniewski – Wszyscy jesteśmy cyborgami

Wchodząc w XXI wiek Polska – jak i cały świat – stała się areną cyfrowej rewolucji. Komputery z fantastycznych wizji przeobraziły się w przedmioty codziennego użytku. Bezgłośny światłowód wyparł skrzeczące modemy, a pokolenie MTV, zbiorowy umysł zjednoczony przed telewizorem, ustąpiło przed pokoleniem Neo, cyborgami połączonymi z komputerami – i sobą nawzajem. Miłość, polityka, kultura, media – globalna sieć odmieniła wszystko. Internet stał się „miejscem”, w którym żyjemy, bawimy się, kochamy, walczymy i nienawidzimy. Czytamy fake newsy, tweetujemy, share’ujemy kontent, lajkujemy… Stanowimy konglomerat umysłów, ciał i maszyn.

Premiera 30 października.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wszyscy-jestesmy-cyborgami

Colson Whitehead – Miedziaki

Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college’u dla kolorowych.

Ale kiedy jest się czarnym chłopcem żyjącym we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim Południu, gdzie stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić nadzieje na świetlaną, a nawet jakąkolwiek, przyszłość.

Premiera 30 października.

https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/miedziaki/ 

Opisy na podstawie materiałów wydawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.