Gdy kończy się jakiś okres w moim życiu, lubię usiąść i zrobić sobie małe podsumowanie tego czasu. Podobnie mam z książkami – skrupulatnie zaznaczam na Goodreads wszystkie przeczytane tytuły, oceniam, a na koniec roku chętnie tworzę zestawienia. Wiadomo, to czysta zabawa, ale daje mi jakieś pojęcie o tym, jaki ten rok był czytelniczo.
Dlatego wybrałem dla Was dziesięć najlepszych książek, jakie przeczytałem w tym roku. Kluczowe jest tutaj słowo „przeczytałem” – doskonale zdaję sobie sprawę, że nie przeczytałem wszystkich świetnych książek, które ukazały się w 2019 roku. Je znajdziecie jednak pewnie w innych zestawieniach.
Poniżej dziesięć książek wyselekcjonowanych spośród ponad 50, jakie w tym roku poznałem. Żeby było ciekawiej, postanowiłem w tym podsumowaniu oddać też głos innym blogerom i portalom. Raz, że to okazja do skonfrontowania argumentów za i przeciw, a dwa, że… nie o wszystkich książkach z tego zestawienia zdążyłem przygotować teksty. Czasem też uznawałem, że pisanie nie ma już sensu, bo kilka osób wyraziło to, co o książce myślałem. Jestem bardzo ciekaw, jak taka forma podsumowania przypadnie Wam do gustu.
Zaczynamy – kolejność jest przypadkowa, postanowiłem nie wybierać książki roku, tylko nadać równą rangę całej dziesiątce.
Filip Zawada – Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek, Wydawnictwo Znak
Trudno zdefiniować tę książkę w kilku słowach, więc poza „och”, „ach” i „hahaha”, zapraszam Was do lektury tekstów. O powieści Filipa Zawady bardzo ciekawie pisała Księgarka na Regale:
http://naregale.com.pl/cysterna-milosci-czyli-rozdeptalem-czarnego-kota-przez-przypadek/
Chętnych zapraszam też na mój tekst:
https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/04/filip-zawada-rozdeptalem-czarnego-kota-przez-przypadek-recenzja/
Serhij Żadan – Internat, Wydawnictwo Czarne
Często bywa tak, że najstraszniejsza jest ta wojna, o której mówi się najmniej, bo nie wiadomo do końca, jak o niej mówić. Tak jak o wojnie na wschodzie Ukrainy, która od kilku lat trwa w stanie dziwnego zawieszenia i niezdefiniowania. Dramat tamtego regionu fenomenalnie przedstawił w swojej powieści Serhij Żadan, a o książce przeczytacie na blogu Literatura Sautee:
http://www.literaturasautee.pl/serhij-zadan-internat/
oraz w portalu Kultura Liberalna:
https://kulturaliberalna.pl/2019/03/20/jacek-wakar-recenzja-internat-serhij-zadan/
Kateřina Tučková – Wypędzenie Gerty Schnirch, Wydawnictwo Afera
Znowu wojna i znowu głównie historia cywili. Tym razem rzecz o Niemcach, którzy po II Wojnie Światowej musieli uciekać z wyzwolonego terytorium Czech. Posłuchajcie, co o książce mówiła w swoim podcaście Literacka Kavka:
https://anchor.fm/literackakavka/episodes/Czytelniczy-miszmasz-Literackiej-Kavki-e3oehu
I zerknijcie do tekstu na moim blogu:
https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/05/wypedzenie-gerty-schnirch-katerina-tuckova-recenzja/
Martin Vopenka – Piąty wymiar, Dowody na Istnienie
Pamiętam doskonale długie rozmowy o tej książce z Georginą Gryboś, czyli Literacką Kavką. Długo zastanawialiśmy się, jak tę książkę ugryźć, czy w ogóle jest taka wyjątkowa jak nam się wydaje. Wątpliwości było co nie miara, ale ostatecznie uznałem, że jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem w zeszłym roku. Sprawdźcie teksty Georginy i mój, może też Was przekonamy:
http://literackakavka.pl/?p=790
https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/07/piaty-wymiar-martin-vopenka-recenzja/
Joanna Gierak-Onoszko – 27 śmierci Toby’ego Obeda, Dowody na Istnienie
Reportaż z Kanady, który przyprawia o gęsią skórkę i rzuca zupełnie nowe światło na ten kraj. Okazuje się, że w krainie syropem klonowym płynącym, przedstawianej jako wzór współczesnego państwa, mogą się też dziać rzeczy bardzo nieciekawe. Długo się zbierałem, żeby o tej książce napisać, aż ostatecznie odpuściłem, bo wszystko co najważniejsze znajdziecie w tekstach Oli Pasek (Parapet Literacki) i Rafała Hetmana:
https://www.parapetliteracki.pl/27-smierci-tobyego-obeda/
https://czytamrecenzuje.pl/1579/27-smierci-tobyego-obeda
Edouard Louis – Koniec z Eddym, Wydawnictwo Pauza
Wstrząsająca historia dorastania homoseksualnego chłopaka, będąca zapisem przeżyć autora. Okazuje się, że czy to w Polsce, czy we Francji, na prowincji osoby homoseksualne nie mają łatwego życia. Zamierzam o tej książce opowiedzieć jeszcze szerzej w podcaście, jednak to najpewniej już w przyszłym roku. Tymczasem rzućcie okiem na tekst Piotra Kopki:
http://www.literaturasautee.pl/louis-koniec-z-eddym/
Dominika Słowik – Zimowla, Wydawnictwo Znak
Dominika Słowik i jej książki, to moje chyba największe tegoroczne odkrycie. Może to podobne doświadczenia pokoleniowe (jesteśmy z autorką w podobnym wieku), może unikalny styl Dominiki, a może coś jeszcze sprawiło, że nie mogłem się od tej prozy oderwać. Sprawdźcie, a nie będziecie żałować. Zajrzyjcie też do mojego tekstu i podcastu, poświęciłem autorce sporo miejsca na blogu:
https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/10/zimowla-dominika-slowik-recenzja/
https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/10/rozmowa_z_dominika_slowik/
Jarosław Mikołajewski – Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki, Dowody na Istnienie
Gdy tylko usłyszałem, że Jarosław Mikołajewski pracuje nad książką poświęconą Ginczance, zacząłem niecierpliwie przebierać nogami. Uwielbiam jego styl i sposób opowiadania, a niejedno też słyszałem o fascynacji Ginczanką. Wiedziałem więc, że czeka nas coś wyjątkowego. Nie zawiodłem się:
https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/10/ginczanka-wg-mikolajewskiego/
Didier Eribon – Powrót do Reims, Wydawnictwo Karakter
Książka Eribona to historia trochę podobna do tej opisywanej przez Louisa, ale trochę też inna. Eribon mnóstwo miejsca poświęca rozważaniom nad społeczeństwem i polityką, szuka przyczyn nieudolności współczesnej lewicy i zastanawia się nad rolą klas społecznych. To bardziej esej niż powieść, ale pochłania czytelnika w niesamowity sposób. Zachęcam do zerknięcia do Czytelni Osobistej – pojawił się tam bardzo ciekawy tekst o tej książce:
https://czytelniaweb.wordpress.com/2019/05/30/didier-eribon-powrot-do-reims/
Jesmyn Ward – Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie, Wydawnictwo Poznańskie
Na koniec zostawiłem sobie najbardziej kontrowersyjną książkę z tego zestawienia. Powieść Ward kilka razy przyjemnie złapała mnie za gardło i mówiąc potocznie „coś ze mną zrobiła”. Być może dałem się złapać na jej sztuczki, być może zadziałał temat – zawsze bliska mi Delta Mississippi i historie jej czarnoskórych mieszkańców. Jednak co jeśli książka jest tylko sprawnie przygotowanym marketingowo fast foodem? Sprawdźcie sami i zerknijcie do tekstów z mojego bloga i Czytelni Osobistej:
https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/04/jesmyn-ward-spiewajcie-z-prochow-spiewajcie/
https://czytelniaweb.wordpress.com/2019/09/19/jesmyn-ward-spiewajcie-z-prochow-spiewajcie/
A jakie są Wasze typy najlepszych książek mijającego roku? Macie swój TOP 10?
1 Komentarz
Fajny zestaw. Z czego czytałem 7/10, a „Zimowli” jestem bardzo ciekaw – dzisiaj idę odebrać ją z księgarni by nadrobić jedną z najbardziej omawianych książek 2019. Ja czytam do ostatniego dnia roku bo często się zdarza, ze jakaś nadrobiona lektura ląduje u mnie w topie roku ( tak jak w zeszłym roku „Missoula” Krakauera czy „Dwie siostry” Seierstad) w tym roku będzie spory kłopot z wybraniem pierwszej dwudziestki bo 130 przeczytanych ?