fbpx
premiery miesiąca 2020
Premiery miesiąca. Odcinek 27 – Grudzień
1 grudnia, 2019
Książka Rivers of Babylon Petra Pistanka
Rivers of Babylon – Peter Pištanek [RECENZJA]
6 stycznia, 2020

TOP 10 książek 2019 roku – podsumowanie

top 10 książek 2019 - podsumowanie

Gdy kończy się jakiś okres w moim życiu, lubię usiąść i zrobić sobie małe podsumowanie tego czasu. Podobnie mam z książkami – skrupulatnie zaznaczam na Goodreads wszystkie przeczytane tytuły, oceniam, a na koniec roku chętnie tworzę zestawienia. Wiadomo, to czysta zabawa, ale daje mi jakieś pojęcie o tym, jaki ten rok był czytelniczo.

Dlatego wybrałem dla Was dziesięć najlepszych książek, jakie przeczytałem w tym roku. Kluczowe jest tutaj słowo „przeczytałem” – doskonale zdaję sobie sprawę, że nie przeczytałem wszystkich świetnych książek, które ukazały się w 2019 roku. Je znajdziecie jednak pewnie w innych zestawieniach.

Poniżej dziesięć książek wyselekcjonowanych spośród ponad 50, jakie w tym roku poznałem. Żeby było ciekawiej, postanowiłem w tym podsumowaniu oddać też głos innym blogerom i portalom. Raz, że to okazja do skonfrontowania argumentów za i przeciw, a dwa, że… nie o wszystkich książkach z tego zestawienia zdążyłem przygotować teksty. Czasem też uznawałem, że pisanie nie ma już sensu, bo kilka osób wyraziło to, co o książce myślałem. Jestem bardzo ciekaw, jak taka forma podsumowania przypadnie Wam do gustu.

Zaczynamy – kolejność jest przypadkowa, postanowiłem nie wybierać książki roku, tylko nadać równą rangę całej dziesiątce.

filip zawada rozdeptałem czarnego kota przez przypadekFilip Zawada – Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek, Wydawnictwo Znak

Trudno zdefiniować tę książkę w kilku słowach, więc poza „och”, „ach” i „hahaha”, zapraszam Was do lektury tekstów. O powieści Filipa Zawady bardzo ciekawie pisała Księgarka na Regale:

http://naregale.com.pl/cysterna-milosci-czyli-rozdeptalem-czarnego-kota-przez-przypadek/

Chętnych zapraszam też na mój tekst:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/04/filip-zawada-rozdeptalem-czarnego-kota-przez-przypadek-recenzja/

internat serhij żadanSerhij Żadan – Internat, Wydawnictwo Czarne

Często bywa tak, że najstraszniejsza jest ta wojna, o której mówi się najmniej, bo nie wiadomo do końca, jak o niej mówić. Tak jak o wojnie na wschodzie Ukrainy, która od kilku lat trwa w stanie dziwnego zawieszenia i niezdefiniowania. Dramat tamtego regionu fenomenalnie przedstawił w swojej powieści Serhij Żadan, a o książce przeczytacie na blogu Literatura Sautee:

http://www.literaturasautee.pl/serhij-zadan-internat/

oraz w portalu Kultura Liberalna:

https://kulturaliberalna.pl/2019/03/20/jacek-wakar-recenzja-internat-serhij-zadan/

wypędzenie gerty schnirchKateřina Tučková – Wypędzenie Gerty Schnirch, Wydawnictwo Afera

Znowu wojna i znowu głównie historia cywili. Tym razem rzecz o Niemcach, którzy po II Wojnie Światowej musieli uciekać z wyzwolonego terytorium Czech. Posłuchajcie, co o książce mówiła w swoim podcaście Literacka Kavka:

https://anchor.fm/literackakavka/episodes/Czytelniczy-miszmasz-Literackiej-Kavki-e3oehu

I zerknijcie do tekstu na moim blogu:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/05/wypedzenie-gerty-schnirch-katerina-tuckova-recenzja/

piąty wymiar martin vopenkaMartin Vopenka – Piąty wymiar, Dowody na Istnienie

Pamiętam doskonale długie rozmowy o tej książce z Georginą Gryboś, czyli Literacką Kavką. Długo zastanawialiśmy się, jak tę książkę ugryźć, czy w ogóle jest taka wyjątkowa jak nam się wydaje. Wątpliwości było co nie miara, ale ostatecznie uznałem, że jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem w zeszłym roku. Sprawdźcie teksty Georginy i mój, może też Was przekonamy:

http://literackakavka.pl/?p=790

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/07/piaty-wymiar-martin-vopenka-recenzja/

27 śmierci toby'ego obedaJoanna Gierak-Onoszko – 27 śmierci Toby’ego Obeda, Dowody na Istnienie

Reportaż z Kanady, który przyprawia o gęsią skórkę i rzuca zupełnie nowe światło na ten kraj. Okazuje się, że w krainie syropem klonowym płynącym, przedstawianej jako wzór współczesnego państwa, mogą się też dziać rzeczy bardzo nieciekawe. Długo się zbierałem, żeby o tej książce napisać, aż ostatecznie odpuściłem, bo wszystko co najważniejsze znajdziecie w tekstach Oli Pasek (Parapet Literacki) i Rafała Hetmana:

https://www.parapetliteracki.pl/27-smierci-tobyego-obeda/

https://czytamrecenzuje.pl/1579/27-smierci-tobyego-obeda

koniec z eddym edouard louisEdouard Louis – Koniec z Eddym, Wydawnictwo Pauza

Wstrząsająca historia dorastania homoseksualnego chłopaka, będąca zapisem przeżyć autora. Okazuje się, że czy to w Polsce, czy we Francji, na prowincji osoby homoseksualne nie mają łatwego życia. Zamierzam o tej książce opowiedzieć jeszcze szerzej w podcaście, jednak to najpewniej już w przyszłym roku. Tymczasem rzućcie okiem na tekst Piotra Kopki:

http://www.literaturasautee.pl/louis-koniec-z-eddym/

zimowla dominika słowikDominika Słowik – Zimowla, Wydawnictwo Znak

Dominika Słowik i jej książki, to moje chyba największe tegoroczne odkrycie. Może to podobne doświadczenia pokoleniowe (jesteśmy z autorką w podobnym wieku), może unikalny styl Dominiki, a może coś jeszcze sprawiło, że nie mogłem się od tej prozy oderwać. Sprawdźcie, a nie będziecie żałować. Zajrzyjcie też do mojego tekstu i podcastu, poświęciłem autorce sporo miejsca na blogu:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/10/zimowla-dominika-slowik-recenzja/

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/10/rozmowa_z_dominika_slowik/

cień w cień mikołajewskiJarosław Mikołajewski – Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki, Dowody na Istnienie

Gdy tylko usłyszałem, że Jarosław Mikołajewski pracuje nad książką poświęconą Ginczance, zacząłem niecierpliwie przebierać nogami. Uwielbiam jego styl i sposób opowiadania, a niejedno też słyszałem o fascynacji Ginczanką. Wiedziałem więc, że czeka nas coś wyjątkowego. Nie zawiodłem się:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/10/ginczanka-wg-mikolajewskiego/

powrót do reimsDidier Eribon – Powrót do Reims, Wydawnictwo Karakter

Książka Eribona to historia trochę podobna do tej opisywanej przez Louisa, ale trochę też inna. Eribon mnóstwo miejsca poświęca rozważaniom nad społeczeństwem i polityką, szuka przyczyn nieudolności współczesnej lewicy i zastanawia się nad rolą klas społecznych. To bardziej esej niż powieść, ale pochłania czytelnika w niesamowity sposób. Zachęcam do zerknięcia do Czytelni Osobistej – pojawił się tam bardzo ciekawy tekst o tej książce:

https://czytelniaweb.wordpress.com/2019/05/30/didier-eribon-powrot-do-reims/

śpiewajcie z prochów śpiewajcieJesmyn Ward – Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie, Wydawnictwo Poznańskie

Na koniec zostawiłem sobie najbardziej kontrowersyjną książkę z tego zestawienia. Powieść Ward kilka razy przyjemnie złapała mnie za gardło i mówiąc potocznie „coś ze mną zrobiła”. Być może dałem się złapać na jej sztuczki, być może zadziałał temat – zawsze bliska mi Delta Mississippi i historie jej czarnoskórych mieszkańców. Jednak co jeśli książka jest tylko sprawnie przygotowanym marketingowo fast foodem? Sprawdźcie sami i zerknijcie do tekstów z mojego bloga i Czytelni Osobistej:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/04/jesmyn-ward-spiewajcie-z-prochow-spiewajcie/

https://czytelniaweb.wordpress.com/2019/09/19/jesmyn-ward-spiewajcie-z-prochow-spiewajcie/

A jakie są Wasze typy najlepszych książek mijającego roku? Macie swój TOP 10?

1 Komentarz

  1. adrcho pisze:

    Fajny zestaw. Z czego czytałem 7/10, a „Zimowli” jestem bardzo ciekaw – dzisiaj idę odebrać ją z księgarni by nadrobić jedną z najbardziej omawianych książek 2019. Ja czytam do ostatniego dnia roku bo często się zdarza, ze jakaś nadrobiona lektura ląduje u mnie w topie roku ( tak jak w zeszłym roku „Missoula” Krakauera czy „Dwie siostry” Seierstad) w tym roku będzie spory kłopot z wybraniem pierwszej dwudziestki bo 130 przeczytanych ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.