fbpx
Książka Elton John - Ja - autobiografia
Ja – Elton John (Autobiografia) [RECENZJA]
7 kwietnia, 2020
Drobiazg. Miłość w czasach genetyki - zdjęcie książki, której autorką jest Markéta Baňková
Drobiazg. Miłość w czasach genetyki – Markéta Baňková [RECENZJA]
6 maja, 2020

Premiery miesiąca. Odcinek 30 – Maj

premiery miesiąca 2020

W normalnych okolicznościach pisałbym pewnie właśnie, że za chwilę w Warszawie odbędą się targi książki i dzięki temu mamy nieprzyzwoicie dużo dobry tytułów na horyzoncie. Okoliczności są jednak dalekie od normalnych – targów nie będzie, premiery są przesuwane, nikt nie wie na czym stoi. Dlatego miesiąc temu nie przygotowałem zestawienia premier – zbyt dużo zmieniało się zbyt szybko. Wygląda jednak na to, że sytuacja ustabilizowała się na tyle, że możemy zaryzykować. Choć premier jest zdecydowanie mniej niż miało być, znalazło się kilka naprawdę ciekawych tytułów. Mam nadzieję, że wszystkie ukażą się zgodnie z planem.

Petr Šabach – Babcie

Szósta w Polsce książka najlepszego czeskiego humorysty, Petra Šabacha.

Dwie tytułowe babcie o całkowicie odmiennych poglądach politycznych i wynikające z tego rodzinne niesnaski. Dorosły już wnuk, Matěj, opisuje dorastanie w niełatwym momencie czeskiej historii, a w jego opowieści nie brakuje charakterystycznej dla twórczości Šabacha anegdoty, nostalgii, mieszanki fikcji i autentycznych doświadczeń, a przede wszystkim humoru.

https://www.wydawnictwoafera.pl/zapowiedzi,p12.html

Ziemowit Szczerek – Cham z kulą w głowie

Drugiej wojny światowej nie było.

Warszawa nigdy nie została zniszczona, dzisiaj pod łukami triumfalnymi spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Warszawa – Buenos Aires Słowiańszczyzny – swego tanga nikomu nie szczędzi.

Ale teraz, teraz to miasto, które nie przegrało, spływa krwią. Ulica szepcze o Kubie Hieroglifie i spisku tajnych stowarzyszeń. Kolejne trupy bez głów walają się po ulicach, a świat pogrąża się w chaosie.

Premiera 4 maja.

https://www.znak.com.pl/ksiazka/cham-z-kula-w-glowie-ziemowit-szczerek-168116

Justyna Suchecka – Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat

Piotrek narysował robota z tyłu zeszytu do polskiego. Chyba każdy tak czasem robi. Ale on zaszył się potem w garażu rodziców i wprowadził pomysł w życie. Po tygodniach stukania, wiercenia i skręcania – na podwórko wjechał podobny do marsjańskiego łazika robot: ALISA. Urządzenie potrafi wwiercić się w ziemię, pobrać próbkę i natychmiast ocenić jej skład. Dzięki niemu rolnicy w kilka minut mogą się dowiedzieć, jak najlepiej zadbać o glebę pod uprawy.

Kira wpadła na pomysł „latającego plecaka”, jadąc ze szkoły zatłoczonym metrem. Zobaczyła unoszący się pod sufitem balonik i pomyślała, że na pewno da się wykorzystać hel w produkcji plecaków. Stworzyła projekt takiego plecaka, który zdobył tysiące głosów i zwyciężył w konkursie na pomysły biznesowe. A to był dopiero początek!

30 historii o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych.

Premiera 4 maja.

https://www.znak.com.pl/ksiazka/young-power-30-historii-o-tym-jak-mlodzi-zmieniaja-swiat-justyna-suchecka-169947

Alice Lugen – Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca

Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach.

Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Ale Alice Lugen poszła w zupełnie inną stronę. Historia wyprawy służy jej do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach. Zamiast horroru z paranormalnym tłem dostajemy biurokratyczny thriller, który nie przypadkiem przywołuje na myśl głośny serial o tragedii w Czarnobylu.

Premiera 6 maja.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/tragedia-na-przeleczy-diatlowa

Robert Walser – Zbój

W połowie lat dwudziestych Robert Walser, jeden z wielkich samotników literatury minionego stulecia, doświadczył niemocy twórczej, którą w liście nazwał „zmęczeniem ręki”. Spróbował wtedy odmiany – przy użyciu ołówka zapełniał miniaturowym pismem skrawki papieru (bilety, rachunki), które, nazwane mikrogramami, zostały po śmierci Walsera odszyfrowane. Najdłuższym z tych utworów jest powieść Zbój, której pierwszy polski właśnie wchodzi na rynek.

Premiera 18 maja.

https://piw.pl/pl/zboj

Tomasz S. Markiewka – Gniew

Co łączy wyborców Trumpa, sufrażystki, Adasia Miauczyńskiego i młodzież biorącą udział w strajkach klimatycznych? Gniew. Gwałtowne uczucie, które wyraźnie sygnalizuje sprzeciw i potrzebę zmian.

Filozof i publicysta Tomasz S. Markiewka, odwołując się do historii, ekonomii i popkultury, odpowiada na pytania o rolę gniewu we współczesnej Polsce. Kogo najczęściej dotyczy i jak się wyraża? W jakie kierunki polityczne popycha? I czy dobrze wykorzystany może pozytywnie wpływać na społeczeństwo?

Premiera 20 maja.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/gniew

Mariusz Szczygieł – Osobisty przewodnik po Pradze

Osobisty przewodnik po Pradze to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język.

Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał”.

https://dowody.com/ksiazka/osobisty-przewodnik-po-pradze/

To tyle jeśli chodzi o polecane przeze mnie premiery. Na koniec chciałbym jeszcze zaapelować – jeśli możecie sobie na to pozwolić, kupujcie książki w księgarniach kameralnych albo bezpośrednio u wydawców. To najlepsza forma pomocy naszym ulubionym książkowym firmom w tym trudnym czasie. Zwłaszcza tym mniejszym, dużo bardziej zależnym chociażby od sprzedaży bezpośredniej na targach książki. Linki do stron wydawnictw znajdziecie jak zwykle pod konkretnymi tytułami. Tym razem odsyłam Was też do akcji „Książka na telefon„, która pozwoli Wam na zakupy w ulubionych księgarniach nawet jeśli te do tej pory nie prowadziły sprzedaży wysyłkowej. Warto, w naszym wspólnym interesie jest, żeby branża książkowa wyszła z koronawirusowego kryzysu jak najmocniejsza.

Opisy na podstawie materiałów wydawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.