Petr Šabach – Babcie
Szósta w Polsce książka najlepszego czeskiego humorysty, Petra Šabacha.
Dwie tytułowe babcie o całkowicie odmiennych poglądach politycznych i wynikające z tego rodzinne niesnaski. Dorosły już wnuk, Matěj, opisuje dorastanie w niełatwym momencie czeskiej historii, a w jego opowieści nie brakuje charakterystycznej dla twórczości Šabacha anegdoty, nostalgii, mieszanki fikcji i autentycznych doświadczeń, a przede wszystkim humoru.
https://www.wydawnictwoafera.pl/zapowiedzi,p12.html
Ziemowit Szczerek – Cham z kulą w głowie
Drugiej wojny światowej nie było.
Warszawa nigdy nie została zniszczona, dzisiaj pod łukami triumfalnymi spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Warszawa – Buenos Aires Słowiańszczyzny – swego tanga nikomu nie szczędzi.
Ale teraz, teraz to miasto, które nie przegrało, spływa krwią. Ulica szepcze o Kubie Hieroglifie i spisku tajnych stowarzyszeń. Kolejne trupy bez głów walają się po ulicach, a świat pogrąża się w chaosie.
Premiera 4 maja.
https://www.znak.com.pl/ksiazka/cham-z-kula-w-glowie-ziemowit-szczerek-168116
Justyna Suchecka – Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat
Piotrek narysował robota z tyłu zeszytu do polskiego. Chyba każdy tak czasem robi. Ale on zaszył się potem w garażu rodziców i wprowadził pomysł w życie. Po tygodniach stukania, wiercenia i skręcania – na podwórko wjechał podobny do marsjańskiego łazika robot: ALISA. Urządzenie potrafi wwiercić się w ziemię, pobrać próbkę i natychmiast ocenić jej skład. Dzięki niemu rolnicy w kilka minut mogą się dowiedzieć, jak najlepiej zadbać o glebę pod uprawy.
Kira wpadła na pomysł „latającego plecaka”, jadąc ze szkoły zatłoczonym metrem. Zobaczyła unoszący się pod sufitem balonik i pomyślała, że na pewno da się wykorzystać hel w produkcji plecaków. Stworzyła projekt takiego plecaka, który zdobył tysiące głosów i zwyciężył w konkursie na pomysły biznesowe. A to był dopiero początek!
30 historii o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych.
Premiera 4 maja.
Alice Lugen – Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca
Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach.
Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Ale Alice Lugen poszła w zupełnie inną stronę. Historia wyprawy służy jej do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach. Zamiast horroru z paranormalnym tłem dostajemy biurokratyczny thriller, który nie przypadkiem przywołuje na myśl głośny serial o tragedii w Czarnobylu.
Premiera 6 maja.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/tragedia-na-przeleczy-diatlowa
Robert Walser – Zbój
W połowie lat dwudziestych Robert Walser, jeden z wielkich samotników literatury minionego stulecia, doświadczył niemocy twórczej, którą w liście nazwał „zmęczeniem ręki”. Spróbował wtedy odmiany – przy użyciu ołówka zapełniał miniaturowym pismem skrawki papieru (bilety, rachunki), które, nazwane mikrogramami, zostały po śmierci Walsera odszyfrowane. Najdłuższym z tych utworów jest powieść Zbój, której pierwszy polski właśnie wchodzi na rynek.
Premiera 18 maja.
Tomasz S. Markiewka – Gniew
Co łączy wyborców Trumpa, sufrażystki, Adasia Miauczyńskiego i młodzież biorącą udział w strajkach klimatycznych? Gniew. Gwałtowne uczucie, które wyraźnie sygnalizuje sprzeciw i potrzebę zmian.
Filozof i publicysta Tomasz S. Markiewka, odwołując się do historii, ekonomii i popkultury, odpowiada na pytania o rolę gniewu we współczesnej Polsce. Kogo najczęściej dotyczy i jak się wyraża? W jakie kierunki polityczne popycha? I czy dobrze wykorzystany może pozytywnie wpływać na społeczeństwo?
Premiera 20 maja.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/gniew
Mariusz Szczygieł – Osobisty przewodnik po Pradze
Osobisty przewodnik po Pradze to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język.
Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał”.
https://dowody.com/ksiazka/osobisty-przewodnik-po-pradze/
To tyle jeśli chodzi o polecane przeze mnie premiery. Na koniec chciałbym jeszcze zaapelować – jeśli możecie sobie na to pozwolić, kupujcie książki w księgarniach kameralnych albo bezpośrednio u wydawców. To najlepsza forma pomocy naszym ulubionym książkowym firmom w tym trudnym czasie. Zwłaszcza tym mniejszym, dużo bardziej zależnym chociażby od sprzedaży bezpośredniej na targach książki. Linki do stron wydawnictw znajdziecie jak zwykle pod konkretnymi tytułami. Tym razem odsyłam Was też do akcji „Książka na telefon„, która pozwoli Wam na zakupy w ulubionych księgarniach nawet jeśli te do tej pory nie prowadziły sprzedaży wysyłkowej. Warto, w naszym wspólnym interesie jest, żeby branża książkowa wyszła z koronawirusowego kryzysu jak najmocniejsza.
Opisy na podstawie materiałów wydawców.