fbpx
czeski raj - jaroslav rudis, okładka książki
Czeski raj – Jaroslav Rudiš [RECENZJA]
30 maja, 2020
Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni - okładka książki
Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni – Robin D. G. Kelley [RECENZJA]
11 czerwca, 2020

Premiery miesiąca. Odcinek 31 – Czerwiec

premiery miesiąca 2020

Serce rośnie, gdy widzi się, że rynek odżywa po koronawirusowym kryzysie. Nowych i (mam nadzieję) świetnych książek nie zabraknie w najbliższych dniach. Zatem bez zbędnego gadania – zerknijcie, co dla was wybrałem.

Stanisław Łubieński – Książka o śmieciach

Książka o śmieciach Stanisława Łubieńskiego to kolekcja esejów o śmieciach ilustrowana zdjęciami autora. Esejów literackich, ale opartych na badaniach i rozmowach ze specjalistami. Laureat Nagrody Nike Czytelników 2017 zastanawia się w nich czym są współczesne śmieci i jak zmieniły się na przestrzeni wieków? Jakie zagrożenie niosą ze sobą i co my możemy w tej sprawie zrobić? Co mówią o naszej cywilizacji? O współczesnym człowieku. O nieumiarkowaniu, chciwości, egoizmie. O tym jaki krajobraz zastaliśmy, a jaki po sobie zostawimy.

Premiera 3 czerwca.

https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/ksiazka-o-smieciach-smieci

Izrael Singer – Na obcej ziemi

Ta książka to niewątpliwie wydarzenie – 95 lat po premierze ukazują się po polsku opowiadania Izraela Singera, starszego brata Isaaca! Książka „Na obcej ziemi” Izraela Singera, wydana po raz pierwszy w 1925 roku w Wilnie, dotąd dostępna była dla czytelników tylko w jidysz. Teraz w końcu trafia do Polski, dzięki wydawnictwu Fame Art Books & Music i tłumaczeniu Krzysztofa Modelskiego.

Premiera 4 czerwca.

https://www.facebook.com/fameartbooksandmusic/ 

Mikołaj Grynberg – Poufne

osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. 

Premiera 10 czerwca.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/poufne 

Petr Stančík – Bezrożec

Szalony kryminał z zabawnymi wątkami erotycznymi, a jednocześnie przewodnik po tajemniczych miejscach Pragi. Świetna parodia powieści sensacyjnej.

Pewnej nocy na Cesarskiej Wyspie ginie w pożarze dwanaście samic nosorożca. Po co w stolicy Czech, pośrodku Wełtawy, ktoś hoduje nosorożyce? Inspektor Lavabo rozpoczyna śledztwo. Ustalenia prowadzą go do siedmiu obrazów czeskiego malarza sprzed stu lat. Każdy z nich jest w innym muzeum i każdy ma z tyłu tajemniczy numer lub literkę… Wtedy inspektorowi wpada w ręce tajny dziennik Goethego z czasu podróży poety przez Czechy – pozwala on detektywowi zrozumieć, że światem rządzą dziś te same przeciwstawne siły co setki lat temu.

Premiera 10 czerwca.

https://dowody.com/ksiazka/bezrozec/

John Maxwell Coetzee – Późne eseje 2006–2017

Najnowszy zbiór dwudziestu trzech esejów noblisty – w którym znajdziemy teksty poświęcone autorom klasycznym, takim jak Goethe, Hölderlin czy Flaubert, oraz dwudziestowiecznym, jak Herbert, Némirovsky czy Roth – ukazuje nie tylko rozmach zainteresowań pisarza, lecz także pozwala określić jego stosunek do zagadnień, które nieraz wykraczają poza obszar literatury, jak to się dzieje choćby w tekście na temat południowoafrykańskiego pisarza Hendrika Witbooia.

Premiera 12 czerwca.

https://www.karakter.pl/ksiazki/pozne-eseje-2006-2017 

Arthur Machen – Wzgórze przyśnień

Niepokojąca powieść walijskiego pisarza, debiutującego jako autor skandalizujących opowiadań grozy, a potem niesłusznie wtłaczanego w ramy tego gatunku, podczas gdy jego hipnotyczna, klarowna proza je przekracza. Znać tu fascynację antykiem i mroczną zmysłowością, a także wirtuozowską muzyczność języka. Bohater powieści w młodym wieku przeżywa dziwną inicjację, i to go naznacza. Jego późniejsze lata w Londynie, gdzie próbuje zostać pisarzem, to próba zrozumienia, co właściwie się stało, jaka siła go dotknęła i co owo dotknięcie znaczy.

Premiera 15 czerwca.

https://piw.pl/pl/wzgorze-przysnien 

Patti Smith- Rok małpy

Świat Patti Smith w Roku Małpy olśniewa osobliwością. Tu sen miesza się z rzeczywistością, dobre zjawy z przeszłości spotykają się z politycznymi demonami teraźniejszości, a wszystkiemu przyświeca pochwała codzienności w duchu poezji Williama Carlosa Williamsa.

Smith z czułością wspomina tych, którzy już odeszli, rozmyśla nad największymi dziełami literatury i nie boi się pytać o niepewną dla świata przyszłość.

Premiera 17 czerwca.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/rok-malpy 

Jorge Luis Borges – Alef

Drugi (po opus magnum, Fikcjach) koronny zbiór skondensowanych, ale jakże pojemnych i zapładniających wyobraźnię opowiadań Borgesa. Dzięki nim zdobył miejsce w panteonie największych i najbardziej inspirujących pisarzy ubiegłego stulecia. Fikcje i Alef gromadzą wszystkie najistotniejsze Borgesowskie wątki i motywy, które gdzie indziej ulegają rozwinięciu czy przekształceniu, w myśl tezy, że liczba fabuł jest nieskończona.

Premiera 19 czerwca.

https://piw.pl/pl/alef 

Aoko Matsuda – Układ(a)ne

Zbiór opowiadań jednej z najbardziej awangardowych i podziwianych współczesnych pisarek po raz pierwszy w tłumaczeniu – to prawdziwa światowa premiera.

Bohaterowie Aoko Matsudy nie mają imion. Każdy może być każdym, albo kimś zupełnie innym. To labirynt, który przypomina raczej poukładane na sobie kolejne warstwy, a w nich kolejne opowieści – niczym tytułowe Pojemniki z jednego z opowiadań.

https://tajfuny.pl/produkt/ukladane-przedsprzedaz/ 

Katarzyna Boni – Auroville. Miasto z marzeń

Nowa książka Katarzyny Boni. Jej bohaterem jest Auroville. Miasto, w którym można się zgubić, bo nic tu nie jest takie, na jakie wygląda. Las, który kiedyś był czerwoną pustynią, a wcześniej lasem. Jałowa ziemia, na której Tamilowie opowiadają sobie legendę o przybyszach z zachodu przynoszących dobrobyt.

Premiera 30 czerwca.

https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/auroville–miasto-z-marzen-auro

 

1 Komentarz

  1. Przede wszystkim dziękuję za zwrócenie uwagi na „Bezrożca”, bo bez wpisów nowościowych pewnie bym go przegapił, a kusi mnie mocno. Jako ktoś, kto sensacji swego czasu czytał dużo, a z czasem się wypalił, czeska parodia kusi mocno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.