Stanisław Łubieński – Książka o śmieciach
Książka o śmieciach Stanisława Łubieńskiego to kolekcja esejów o śmieciach ilustrowana zdjęciami autora. Esejów literackich, ale opartych na badaniach i rozmowach ze specjalistami. Laureat Nagrody Nike Czytelników 2017 zastanawia się w nich czym są współczesne śmieci i jak zmieniły się na przestrzeni wieków? Jakie zagrożenie niosą ze sobą i co my możemy w tej sprawie zrobić? Co mówią o naszej cywilizacji? O współczesnym człowieku. O nieumiarkowaniu, chciwości, egoizmie. O tym jaki krajobraz zastaliśmy, a jaki po sobie zostawimy.
Premiera 3 czerwca.
https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/ksiazka-o-smieciach-smieci
Izrael Singer – Na obcej ziemi
Ta książka to niewątpliwie wydarzenie – 95 lat po premierze ukazują się po polsku opowiadania Izraela Singera, starszego brata Isaaca! Książka „Na obcej ziemi” Izraela Singera, wydana po raz pierwszy w 1925 roku w Wilnie, dotąd dostępna była dla czytelników tylko w jidysz. Teraz w końcu trafia do Polski, dzięki wydawnictwu Fame Art Books & Music i tłumaczeniu Krzysztofa Modelskiego.
Premiera 4 czerwca.
https://www.facebook.com/fameartbooksandmusic/
Mikołaj Grynberg – Poufne
osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem.
Premiera 10 czerwca.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/poufne
Petr Stančík – Bezrożec
Szalony kryminał z zabawnymi wątkami erotycznymi, a jednocześnie przewodnik po tajemniczych miejscach Pragi. Świetna parodia powieści sensacyjnej.
Pewnej nocy na Cesarskiej Wyspie ginie w pożarze dwanaście samic nosorożca. Po co w stolicy Czech, pośrodku Wełtawy, ktoś hoduje nosorożyce? Inspektor Lavabo rozpoczyna śledztwo. Ustalenia prowadzą go do siedmiu obrazów czeskiego malarza sprzed stu lat. Każdy z nich jest w innym muzeum i każdy ma z tyłu tajemniczy numer lub literkę… Wtedy inspektorowi wpada w ręce tajny dziennik Goethego z czasu podróży poety przez Czechy – pozwala on detektywowi zrozumieć, że światem rządzą dziś te same przeciwstawne siły co setki lat temu.
Premiera 10 czerwca.
https://dowody.com/ksiazka/bezrozec/
John Maxwell Coetzee – Późne eseje 2006–2017
Najnowszy zbiór dwudziestu trzech esejów noblisty – w którym znajdziemy teksty poświęcone autorom klasycznym, takim jak Goethe, Hölderlin czy Flaubert, oraz dwudziestowiecznym, jak Herbert, Némirovsky czy Roth – ukazuje nie tylko rozmach zainteresowań pisarza, lecz także pozwala określić jego stosunek do zagadnień, które nieraz wykraczają poza obszar literatury, jak to się dzieje choćby w tekście na temat południowoafrykańskiego pisarza Hendrika Witbooia.
Premiera 12 czerwca.
https://www.karakter.pl/ksiazki/pozne-eseje-2006-2017
Arthur Machen – Wzgórze przyśnień
Niepokojąca powieść walijskiego pisarza, debiutującego jako autor skandalizujących opowiadań grozy, a potem niesłusznie wtłaczanego w ramy tego gatunku, podczas gdy jego hipnotyczna, klarowna proza je przekracza. Znać tu fascynację antykiem i mroczną zmysłowością, a także wirtuozowską muzyczność języka. Bohater powieści w młodym wieku przeżywa dziwną inicjację, i to go naznacza. Jego późniejsze lata w Londynie, gdzie próbuje zostać pisarzem, to próba zrozumienia, co właściwie się stało, jaka siła go dotknęła i co owo dotknięcie znaczy.
Premiera 15 czerwca.
https://piw.pl/pl/wzgorze-przysnien
Patti Smith- Rok małpy
Świat Patti Smith w Roku Małpy olśniewa osobliwością. Tu sen miesza się z rzeczywistością, dobre zjawy z przeszłości spotykają się z politycznymi demonami teraźniejszości, a wszystkiemu przyświeca pochwała codzienności w duchu poezji Williama Carlosa Williamsa.
Smith z czułością wspomina tych, którzy już odeszli, rozmyśla nad największymi dziełami literatury i nie boi się pytać o niepewną dla świata przyszłość.
Premiera 17 czerwca.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/rok-malpy
Jorge Luis Borges – Alef
Drugi (po opus magnum, Fikcjach) koronny zbiór skondensowanych, ale jakże pojemnych i zapładniających wyobraźnię opowiadań Borgesa. Dzięki nim zdobył miejsce w panteonie największych i najbardziej inspirujących pisarzy ubiegłego stulecia. Fikcje i Alef gromadzą wszystkie najistotniejsze Borgesowskie wątki i motywy, które gdzie indziej ulegają rozwinięciu czy przekształceniu, w myśl tezy, że liczba fabuł jest nieskończona.
Premiera 19 czerwca.
Aoko Matsuda – Układ(a)ne
Zbiór opowiadań jednej z najbardziej awangardowych i podziwianych współczesnych pisarek po raz pierwszy w tłumaczeniu – to prawdziwa światowa premiera.
Bohaterowie Aoko Matsudy nie mają imion. Każdy może być każdym, albo kimś zupełnie innym. To labirynt, który przypomina raczej poukładane na sobie kolejne warstwy, a w nich kolejne opowieści – niczym tytułowe Pojemniki z jednego z opowiadań.
https://tajfuny.pl/produkt/ukladane-przedsprzedaz/
Katarzyna Boni – Auroville. Miasto z marzeń
Nowa książka Katarzyny Boni. Jej bohaterem jest Auroville. Miasto, w którym można się zgubić, bo nic tu nie jest takie, na jakie wygląda. Las, który kiedyś był czerwoną pustynią, a wcześniej lasem. Jałowa ziemia, na której Tamilowie opowiadają sobie legendę o przybyszach z zachodu przynoszących dobrobyt.
Premiera 30 czerwca.
https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/auroville–miasto-z-marzen-auro
1 Komentarz
Przede wszystkim dziękuję za zwrócenie uwagi na „Bezrożca”, bo bez wpisów nowościowych pewnie bym go przegapił, a kusi mnie mocno. Jako ktoś, kto sensacji swego czasu czytał dużo, a z czasem się wypalił, czeska parodia kusi mocno.