fbpx
Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni - okładka książki
Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni – Robin D. G. Kelley [RECENZJA]
11 czerwca, 2020
Cham z kulą w głowie - książka Ziemowita Szczerka
Cham z kulą w głowie – Ziemowit Szczerek [RECENZJA]
10 lipca, 2020

Premiery miesiąca. Odcinek 32 – Lipiec

premiery miesiąca 2020

Jeśli za coś można lubić koronawirusa, to z pewnością za to, że spowodował duże przetasowania w kalendarzach wydawniczych. Dzięki temu nawet w środku wakacji mogłem wybrać 10 bardzo ciekawych premier do zaprezentowania.

Jakub Kornhauser – Premie górskie najwyższej kategorii

Premie górskie najwyższej kategorii są znane miłośnikom kolarstwa: to mety najtrudniejszych podjazdów, owiane legendą przełęcze i szczyty, strome zbocza, po których wspinają się najwytrwalsi. Autor zabiera czytelnika na jedyną w swoim rodzaju rowerową wyprawę po premiach górskich na rogatkach Krakowa. Punkty te są usytuowane w najbardziej tajemniczych zakątkach miasta, wśród starych chat i zagajników, między zapomnianymi kapliczkami a ruinami fabryk i magazynów. Skrzypienie starej kolarzówki wyznacza rytm opowieści, łączących baśniową gawędę z przewodnikiem krajoznawczym, eseistyczną swobodę z precyzją kronikarza.

Premiera 7 lipca.

https://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/6/premie-gorskie-najwyzszej-kategorii 

Krystian Nowak – Kebabistan. Rzecz o polskim daniu narodowym

Kebab w Polsce to najpopularniejszy rodzaj tak zwanego fast-foodu – co najmniej jedna trzecia wszystkich restauracji w Polsce oferuje potrawy kebabopodobne. Jak wygląda świat polskiego kebaba? Krystian Nowak pojechał w Polskę się tego dowiedzieć.

Premiera 7 lipca.

https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/kebabistan-krystian-nowak-845 

David Szalay – Turbulencje

Bohaterów Turbulencji łączą podróże międzynarodowe i międzykontynentalne: nie znają się nawzajem, ale wszyscy spotykają się w samolotach. Jak potoczą się dalsze losy postaci napotkanych przez czytelnika tylko na chwilę? Czy będą dalej żyły w naszej wyobraźni?

Premiera 8 lipca.

https://wydawnictwopauza.pl/product/turbulencje/ 

Nadzieja

To z połączenia tego najbardziej ludzkiego z ludzkich uczuć – NADZIEI – i najbardziej ludzkiej z ludzkich potrzeb – POTRZEBY POMAGANIA – zrodziła się ta książka. Polscy pisarze, reporterzy i poeci podarowali swoje utwory by mogły złożyć się w tom, z którego cały dochód zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej dla osób starszych.

„Nadzieję” napisali Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator i Przemysław Truściński Trust, Jacek Dehnel, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Rejmer, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Grynberg, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Magdalena Parys, Dominika Słowik, Katarzyna Boni, Jerzy Sosnowski, Julia Fiedorczuk, Filip Springer, Małgorzata Lebda, Krzysztof Varga, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Paweł Piotr Reszka, Jarosław Mikołajewski, Aleksandra Zielińska, Waldemar Bawołek, Ilona Wiśniewska, Grzegorz Uzdański, Paweł Sajewicz, Agata Romaniuk, Jacek Napiórkowski, Grzegorz Bogdał, Andrzej Muszyński, Juliusz Strachota i Adam Wajrak.

Premiera 8 lipca.

https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/nadzieja-nadzieja 

Andri Snær Magnason – O czasie i wodzie

Rozpisana na wiele głosów książka, która łączy esej z reportażem, osobistą historię ze staroislandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej. Czas to przeszłość, ale i przyszłość, w której będziemy żyli w pamięci naszych dzieci i wnuków. Woda – topniejące islandzkie i himalajskie lodowce, coraz bardziej zakwaszone oceany. Chcąc zmienić sposób, w jaki myślimy o naszej relacji z naturą, autor proponuje nowy język, taki, który przemówi wreszcie do naszej wyobraźni i uczuć.

Premiera 10 lipca.

https://www.karakter.pl/ksiazki/o-czasie-i-wodzie

Kurt Vonnegut – Galapagos

Powieść, w której Vonnegut krytykuje cywilizację i ironicznie traktuje teorię ewolucji.

Po co ludzkości takie wielkie mózgi? – zastanawia się duch Leona Trouta, który zginął w wyniku dekapitacji i spędził na Ziemi milion lat, najpierw na statku „Bahia de Darwin”, później na jednej z wysp archipelagu Galapagos. To właśnie z jego relacji dowiadujemy się, jaka przyszłość czeka ludzki gatunek.

Premiera 14 lipca.

https://zysk.com.pl/2020/06/10/galapagos-kurt-vonnegut/#more-2242 

Stig Dagerman – Poparzone dziecko

Gdy po śmierci ukochanej matki Bengt dowiaduje się o romansie ojca, duszna atmosfera w rodzinie staje się nie do zniesienia. Młodego mężczyznę dręczą obsesyjne myśli i koszmary. Wkrótce między synem, ojcem i jego – ich – kochanką narodzi się pełen napięcia miłosny trójkąt.

Powieść Stiga Dagermana w latach 40. podzieliła krytyków na dwa obozy. Jedni uznali ją za arcydzieło, inni punktowali nadmiar psychoanalizy. „Poparzone dziecko” kipi od uczuć, emocji i napięć.

Premiera 15 lipca.

https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/poparzone-dziecko/ 

Anna Dziewit-Meller – Od jednego Lucypera

Śledząc historię górniczej rodziny, Anna Dziewit-Meller opowiada o mrocznych latach czterdziestych ubiegłego wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Szczerze i empatycznie mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii.

Premiera 15 lipca.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5272/Od-jednego-Lucypera—Anna-Dziewit-Meller 

Alejo Carpentier – Eksplozja w katedrze

Eksplozja w katedrze domyka powieściowy tryptyk Alejo Carpentiera, twórcy teorii „rzeczywistości cudownej”. Trzy powieści spina napięta, pełna dramatyzmu i zawirowań relacja między Ameryką Łacińską a Europą, którą nicuje Carpentier z wielką wnikliwością. Eksplozja, uznana za arcydzieło (tytuł oryginalny można by przełożyć jako Wiek Oświecenia, obnażając ironiczną intencję autora), to fascynująca wędrówka trójki kreolskich sierot przygarniętych przez francuskiego rewolucjonistę i wrzuconych w zamęt historii. To – niepozbawione elementów magicznych i przesycone egzystencjalizmem − spojrzenie z perspektywy karaibskiej na czasy Rewolucji Francuskiej, czasy jakobińskiego terroru i Napoleona.

Premiera 28 lipca.

https://piw.pl/pl/eksplozja-w-katedrze 

W. Bernard Carlson – Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa

W. Bernard Carlson przygląda się Tesli nie tylko pod kątem jego osobowości, ale również szeroko opisując czasy i realia, w których działał. Skupia się również na konkretnych wynalazkach i procesem pracy nad nimi. Pochyla się nad tym, w jaki sposób Tesla pracował, jak próbował w eksperymentalny sposób urzeczywistnić swoje idee, które wielu mogły wydawać się błędne. Opisuje, jak doprowadził do opatentowania niemal trzystu swoich wynalazków. Opierając się na oryginalnych dokumentach, wskazuje, jak Tesla potrafił przyciągać zainteresowanie publiczności, tworząc mity na swój temat i świadomie kreując swój wizerunek ekscentrycznego wizjonera, geniusza na skraju szaleństwa.

Premiera 29 lipca.

https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/tesla-geniusz-na-skraju-szalenstwa/ 

Opisy na podstawie materiałów wydawców.

 

1 Komentarz

  1. Ja zaś robię sobie wakacje beznowościowe. Na blogu będą „Turbulencje”, ale te trafiły do mnie same 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.