fbpx
"Burzliwe czasy" - Mario Vargas Llosa
Burzliwe czasy – Mario Vargas Llosa [RECENZJA]
27 września, 2020
okładka książki "Kołysanka z huraganem" Justyny Wicenty
Kołysanka z huraganem – Justyna Wicenty [RECENZJA]
6 października, 2020

Premiery miesiąca. Odcinek 35 – Październik

premiery miesiąca 2020

To najdłuższy wpis z premierami, jaki kiedykolwiek przygotowałem. Nigdy nie przeżyłem czegoś podobnego – w zasadzie w każdym wydawnictwie czeka coś, o czym warto wspomnieć, już nie mówiąc o tym, że warto to przeczytać. Wydawcy mogliby się czasem zlitować nad biednymi czytelnikami!

Sąsiadki. 10 poetek czeskich

Przygotowywany przez Wydawnictwo Warstwy tom to nie tylko próba przybliżenia polskiemu czytelnikowi pewnego fragmentu czeskiej sceny poetyckiej, ale i najszersza u nas jak dotąd prezentacja bardzo silnie obecnego na niej zjawiska – rosnącej w siłę pozycji kobiet. Tom zawiera kilkadziesiąt utworów o różnej stylistyce, a co ciekawe, choć wszystkie autorki debiutowały między rokiem 2010 a 2020 – różnica wieku między najstarszą a najmłodszą to aż 24 lata.

http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1746 

Głos. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską

Wojciech Mann długo dał się namawiać na tę rozmowę, a kiedy wreszcie się zgodził, nikt nie spodziewał się, że w trakcie prac nad książką w jego życiu nastąpi rewolucja i po 55 latach pracy opuści ukochaną radiową Trójkę, by zacząć kolejną przygodę – w Radiu Nowy Świat.

Głos to osobista, szczera i bezkompromisowa opowieść o tym, jak zachować niezależność i pozostać sobą w każdych okolicznościach, bez zadęcia, z przymrużeniem oka i na luzie.

Premiera 5 października.

https://www.znak.com.pl/ksiazka/glos-wojciech-mann-w-rozmowie-z-katarzyna-kubisiowska-mann-wojciech-179490 

Marcin Batylda – Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077

Co tu dużo pisać – jeśli ktoś pasjonuje się grami komputerowymi, to na Cyberpunka 2077 od CD Projekt Red czeka już od dawna. Książka może to czekanie umilić, zwłaszcza, że to jedyna oficjalna publikacja związana z grą.

Premiera 5 października.

https://www.znak.com.pl/ksiazka/cyberpunk-2077-marcin-batylda-174885 

Dezső Kosztolányi – Przejście

Dezső Kosztolányi to jeden z najwybitniejszych twórców literatury węgierskiej, znany zarówno w ojczyźnie, jak i za granicą, nie w takim jednak stopniu, na jaki by zasługiwał. Dorobek Kosztolányiego obejmuje poezję liryczną, prozę powieściową, nowelistykę, ogrom publicystyki, a także rozprawy z zakresu językoznawstwa. Kosztolányi był też uznanym tłumaczem: przełożył między innymi “Romea i Julię” czy “Opowieść zimową” Szekspira.

Proza i poezja Kosztolányiego doczekały się przekładów na wiele języków, w tym również na język polski, ale tak się składa, że z czterech wielkich powieści, które napisał w latach dwudziestych XX wieku, w tzw. okresie epickim, wydano u nas tylko trzy: Nero, krwawego poetę (pierwsze węgierskie wydanie: 1922 rok; pierwsze polskie wydanie: 1928), Ptaszynę (1924;1962) oraz Grzech słodkiej Anny (1926;1931), nie ukazała się natomiast ta, którą wielu węgierskich krytyków uznaje za najlepszą powieść w dorobku pisarza: Złoty latawiec (1925), a zatem pozycja wręcz niezbędna dla pełnej oceny dokonań prozatorskich Kosztolányiego. No to jest. Doczekaliśmy się.

Premiera 7 października.

https://www.swiatksiazki.pl/zloty-latawiec-6692319-ksiazka.html 

Halina Poświatowska – Wszystkie wiersze

Najpełniejszy zbiór wierszy Haliny Poświatowskiej w jednym tomie daje wyjątkową okazję do obcowania z całością lirycznej twórczości poetki. Przedwcześnie zmarła (1935-1967) autorka kilkuset wierszy, jest – obok Wisławy Szymborskiej – najchętniej czytaną polską poetką. Nakłady jej książek w Wydawnictwie Literackim przekroczyły 200 tysięcy egzemplarzy!

„Krańcowo niesentymentalna, a nawet nieromantyczna, wprowadza do poezji polskiej nowy element – motyw ciała uświęconego w misterium miłości i umierania”.

Premiera 7 października.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5314/Wszystkie-wiersze—Halina-Poswiatowska 

Pajtim Statovci Przejście

W czasach komunizmu dwóch nastoletnich przyjaciół postanawia uciec z domu w Albanii i przeprawić się przez morze do Włoch. Po latach jeden z nich opowiada historię ich dzieciństwa, wspólnego dorastania i przyjaźni, ucieczki i tego, co wydarzyło się później. Czy można uciec od samego siebie? Czy w nowym otoczeniu stajemy się innymi ludźmi? Błąkając się po ulicach kolejnych europejskich miast, dorosły już Bujar rozmyśla nad sensem życia, samotnością, miłością i tym, czy w nowym otoczeniu zawsze pozostaniemy obcy.

Premiera 10 października.

https://wydawnictwopauza.pl/product/przejscie/ 

Maciej Topolski – Niż

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Jego celem jest ukazanie – za pomocą stylu łączącego odległe rejestry polszczyzny, operującego licznymi odniesieniami (między innymi do Zaklętych rewirów Henryka Worcella czy Kelnera Iwana Szmielowa), melodyjnego, a zarazem korzystającego z fachowych pojęć – cielesnych wymiarów pracy kelnerskiej.

Premiera 12 października.

http://ha.art.pl/wydawnictwo/nowe-ksiazki/5439-niz.html 

Wit Szostak – Cudze słowa

W Cudzych słowach Wita Szostaka siedem osób kreśli portret Benedykta. Z każdej opowieści wyłania się inny bohater. Czy twórca najoryginalniejszej z krakowskich restauracji, ukochany uczeń charyzmatycznego filozofa i kochanek dwóch niezwykłych kobiet to na pewno ta sama osoba?

Cudze słowa to ciągłe budowanie i burzenie mitu, zderzanie się różnych wersji i odkrywanie nieuchwytnej prawdy o człowieku. Wit Szostak poszukując w literaturze nieprzetartych szlaków, tworzy nową literacką jakość.

Premiera 14 października.

https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/cudze-slowa 

Józef Hen – Bez strachu. Dziennik współczesny

Wstrząsający i liryczny,  smutny i wesoły, pełen ciepła i ostro tnący łajdaków, melancholijny i szyderczy… zapis czy urywki z bardzo bogatego życia sprzed wojny, z czasów ludobójstwa, czasów mniejszych i większych świństw Polski socjalizmu i wreszcie współczesnych, w których życie autora, jak i nasze przeplata się  z bezsensowną polityką. 

Premiera 14 października.

http://www.wydawnictwomg.pl/bez-strachu-dziennik-wspolczesny/ 

Marcel Woźniak – Tyrmand. Pisarz o białych oczach

Postać ze wszech miar niesamowita. Pisarz, dziennikarz, fan i znawca jazzu. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji, a Tadeusz Konwicki i Maria Dąbrowska połknęli Złego w jedną noc. Jak pisze Wojciech Karolak: (ta książka to) “Fascynująca opowieść o życiu Leopolda Tyrmanda, nadzwyczajnego człowieka, niepokornego idealisty i eleganckiego improwizatora honorowo ratującego się z opresji, jakich nie szczędził mu los. Wielki indywidualista – Tyrmand, żył zawsze pod prąd. Rozumiał i kochał jazz – z wzajemnością. Miał też ogromne poczucie humoru, które w dużej mierze podziela Marcel Woźniak. Mocna rzecz. Miejscami emocjonalna i… bardzo wzruszająca.

Premiera 14 października.

https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133316/tyrmand-pisarz-o-bialych-oczach?idcat=0 

Charles Baudelaire – Paryski splin

Badacz osobliwości nowoczesnego Paryża i zaułków duszy, Baudelaire w Paryskim splinie szkicuje sceny z życia metropolii. Anegdoty, na przemian agresywne i liryczne, często paradoksalne, odsłaniają prawdę o samotniku zagubionym w wielkim mieście i szukającym ratunku w marzeniach.

W nowym wydaniu Paryskiego splinu przekład jest ulepszony, a komentarz rozszerzony.

Premiera 14 października.

http://www.officyna.com.pl/zapowiedzi 

Trojanowska. Rozmawiał Leszek Gnoiński

Po miażdżącej recenzji w „Przekroju” szesnastoletnia zwyciężczyni opolskich Debiutów prawie zakończyła estradową karierę. Wyrzucona z liceum od­nalazła się w studium teatralnym, by już po kilku latach dotrzeć na sam szczyt – jako piosenkarka i jako aktorka. Wróciła do Opola w 1980 roku, aby spektakularnym wykonaniem Wszystko, czego dziś chcę (wraz z Budką Suflera) zapisać się na zawsze w historii polskiej piosenki.

Rozmowa Leszka Gnoińskiego z Izabelą Trojanowską to barwna, pełna zakulisowych anegdot oraz towarzyskich skandali opowieść o polskiej piosence, teatrze, filmie, telewizji i modzie, nie tylko z czasów PRL. Książkę uzupełniają nigdy niepublikowane zdjęcia z prywatnego archiwum.

https://wydawnictwowam.pl/prod.trojanowska.22325.htm?sku=81023 

Remigiusz Grzela – Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata

W kręgach artystycznych i towarzyskich Kalina i Stanisław byli tak wpływowi, że gdyby żyli dzisiaj i mieli konta w mediach społecznościowych, jednym wpisem mogliby wspomóc lub złamać czyjąś karierę.

Remigiusz Grzela obala mit o tym, że błyskotliwy pisarz stworzył kobietę wampa. Tworzy jednocześnie wielowymiarową opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej miłości. Przygląda się karierom obojga, ich związkom, brzemiennym w skutkach decyzjom i wyborom. Zastanawia się, dlaczego nie poznano się na talencie Kaliny i z jakich powodów pisarz tak wybitny i aktualny jak Dygat przebywa obecnie w literackim czyśćcu.

Premiera 19 października.

https://www.otwarte.eu/book/z-kim-tak-ci-bedzie-zle-jak-ze-mna 

Bianca Bellová – Mona

Druga w Polsce powieść wielokrotnie nagradzanej czeskiej autorki, Bianki Bellovej (jej poprzednia powieść, Jezioro zdobyła m.in. Nagrodę Literacką Unii Europejskiej, Magnesię Litera i nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus).

Autorka w mistrzowski sposób kreśli duszną i naglącą atmosferę chwili, w której stajemy przed koniecznością podjęcia przełomowej decyzji.Ona jest dojrzałą kobietą, on niemal dzieckiem. Spotykają się w ruinach swojego życia, gruzach starego świata, szpitala polowego powoli pożeranego przez otaczającą go dżunglę. Lepiej raczej nie będzie. A co, jeśli tak? Albo… co, gdyby można było zniknąć? Uciec od ognia, który niezmordowanie opada na rozpaloną ziemię, od męczących reguł, od wspomnień, od siebie…

Premiera 20 października.

https://www.wydawnictwoafera.pl/zapowiedzi,p12.html

Holly George-Warren – Janis. Życie i muzyka

Utalentowana wokalistka, słynna imprezowiczka, gwiazda San Francisco, jedna z pierwszych celebrytek swoich czasów. Bliska znajoma Jimiego Hendrixa i kochanka Krisa Kristoffersona. Buntowniczka, która pobiła się z Jimem Morrisonem, i romantyczka wpatrzona w Arethę Franklin i Bessie Smith. Kim tak naprawdę była Janis Joplin, jedna z największych artystek XX wieku?

Holly George-Warren, jedna najlepszych amerykańskich dziennikarek muzycznych, prowadzi nas przez krótkie, lecz burzliwe życie Joplin z pasją i kronikarską dokładnością. Dzięki rozmowom z przyjaciółmi i rodziną wokalistki oraz fragmentom jej listów i pamiętników udało się stworzyć pierwszy tak dokładny portret pionierki białego bluesa, która kochała życie zbyt mocno.

Premiera 21 października.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/janis 

Keith Houston – Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych

Kropka, przecinek, kreska, znak zapytania, spacja (i inne znaki interpunkcyjne i typograficzne) – skąd się wzięły? Jaka jest ich pogmatwana i sięgająca nieraz zamierzchłych czasów historia? Bo do czego służą, zdążyliście się już chyba zorientować po pierwszym akapicie. Keith Houston, autor bestsellerowej „Książki” (o historii książek właśnie) tym razem tropi pochodzenie i bada przemiany niezauważanych na co dzień znaków, bez których czytanie (i pisanie!) stałoby się męką.

Premiera 22 października.

https://www.karakter.pl/ksiazki/ciemne-typki 

Bartosz Gardocki – Kurs na ulicę Szczęśliwą

Bartosz Gardocki po pięciu latach rzucił pracę w agencji public relations, żeby spełnić swoje marzenie – zostać taksówkarzem. Jego pasażerami są między innymi: Hanna Krall, Halina Szpilman, Tomasz Stańko, Zbigniew Wodecki, Rafał Trzaskowski, ale i sprzedawca skarpet spod Dworca Centralnego, powstaniec warszawski, lewicowy baron, pan Marek, który odwiedza prostytutki, niewidomy o nazwisku Drakula, sfrustrowana matka… W książce „Kurs na ulicę Szczęśliwą” taksówka jest jak konfesjonał, a jej kierowca jak spowiednik.

Premiera 23 października.

https://dowody.com/ksiazka/kurs-na-ulice-szczesliwa/ 

Andres Barba – Świetlista republika

Gdzieś na skraju dżungli, w fikcyjnym miasteczku San Cristóbal wciąż piszczy bieda, ale powoli tworzy się już klasa średnia, koegzystująca – nie bez napięć – ze rdzenną populacją Indian, która z oporami przechodzi na stronę „cywilizacji”. W tym nowym ładzie, gdzie asfaltowe drogi przecinają połacie błota, nagle pojawia się grupa dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Początkowo nic nie robią, po prostu są, wprowadzając niepokój samą swą innością – porozumiewają się w nieznanym języku i prowadzą życie rządzące się niepojętymi dla obywateli San Cristóbal prawami. To bohaterowie książki Barby.

Inspiracją dla Świetlistej republiki był nominowany do Oscara polski film dokumentalny Dzieci z Leningradzkiego (2005), w którym Andrzej Celiński i Hanna Polak pokazali z jednej strony dławiącą obojętność moskwian na nieletnich mieszkańców dworca, z drugiej – fascynujący świat zabawy i wyobraźni, jaki dzieci potrafią wykreować, by przetrwać.

Premiera 28 października.

https://wydawnictwofiltry.pl/produkt/zapowiedzi/swietlista-republika/

Julian Barnes – Mężczyzna w czerwonym płaszczu

„Mężczyzna w czerwonym płaszczu” jest oryginalnym portretem Belle Epoque – jej bohaterów i łajdaków, pisarzy, artystów i myślicieli – i życia człowieka, który wyprzedzał swój czas. Nowa książka Juliana Barnesa oświetla owocną i długotrwałą wymianę idei pomiędzy Wielką Brytanią i Francją oraz stanowi przekonujący argument za utrzymaniem jej przy życiu.

Premiera 28 października.

https://www.swiatksiazki.pl/mezczyzna-w-czerwonym-plaszczu-6634364-ksiazka.html 

Radosław Młynarczyk – Hłasko. Proletariacki książę

Marek Hłasko żył szybko i intensywnie. Wbrew woli stał się obywatelem świata. Wszystkie doświadczenia, nawet te najbardziej skrajne i tragiczne, z niewątpliwym talentem przekuwał w literaturę. Nieposkromiony temperament i wyobraźnia nie mieściły się jednak w samym pisaniu – w literacki mit przemieniał również swoje życie i to tak skutecznie, że uwierzono, że jest prostym chłopakiem z Marymontu.

Radosław Młynarczyk dekonstruuje legendę, demaskuje kreacje, obala mity. Tropi wątki autobiograficzne w utworach i odkrywa zmyślenia, które Hłasko wplótł w swój życiorys. Pokazuje, że zarówno prawda, jak i zmyślenia są tu równie pociągające.

Premiera 28 października.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hlasko 

 

Opisy książek powstały na podstawie materiałów od wydawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *