fbpx
okładka książki "Kołysanka z huraganem" Justyny Wicenty
Kołysanka z huraganem – Justyna Wicenty [RECENZJA]
6 października, 2020
"Dodatkowa Dusza" Wioletty Grzegorzewskiej
Dodatkowa dusza – Wioletta Grzegorzewska [RECENZJA]
5 listopada, 2020

Premiery miesiąca. Odcinek 36 – Listopad

premiery miesiąca 2020

Uff, w końcu zapowiada się jakiś sensowny miesiąc jeśli chodzi o premiery książkowe! I to sensowny nie dlatego, że w końcu jest co czytać, ale dlatego, że nie musiałem dokonywać selekcji spośród kilkudziesięciu ciekawie wyglądających tytułów. Jest solidna dyszka. 

Sándor Márai – Stara miłość

Reprezentatywny, chronologicznie skomponowany, wybór opowiadań cenionego i poczytnego w Polsce węgierskiego pisarza. 

Tom rozpoczyna pierwsze opowiadanie kilkunastoletniego Máraiego. W kolejnych utworach czytelnik obserwuje narodziny i rozwój talentu pisarza. Śledzi jego poszukiwania tematów, zainteresowań i stylów, podejmowanych lub na zawsze porzuconych przez autora w późniejszych powieściach. Wśród znanych i lubianych motywów są: miłość i śmierć, życie i przemijanie, ludzkie relacje i konflikty. Wszystko to Márai wydobywa z codziennych, niejednokrotnie banalnych zdarzeń, które po mistrzowsku opisuje, wywołując w czytelnikach głębokie emocje.

https://czytelnik.pl/pl/p/Stara-milosc/1114 

Tomasz Michniewicz – Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata

Sytuacja globalnego zagrożenia odsłoniła wiele chorób współistniejących, które trapią naszą cywilizację: ignorancję, komunikacyjny chaos, destrukcyjną siłę fake newsów, nieprzygotowanie rządów i nas samych na kryzys, irracjonalne reakcje stadne, władzę w rękach nieodpowiedzialnych ludzi… Jak to wszystko się dla nas skończy?

Ta książka to zapis rozmów ze specjalistami, którzy ze swoich obserwacji wyciągają wnioski na przyszłość. Psycholog konfliktu szkolący siły specjalne, politolożka, klimatolog, analityk spraw międzynarodowych, profesor ekonomii, socjolożka, preppers i inni eksperci w swoich dziedzinach pokazują, w jak fatalnej sytuacji się znaleźliśmy.

Premiera 3 listopada.

https://www.otwarte.eu/book/chwilowa-anomalia 

Katarzyna Szweda – Bosorka

W debiutanckim tomie Szweda szkicuje obraz wsi realnej i widmowej, gdzie to, co minione, jest równocześnie tym, co aktualne. Bosorka to nie tylko historia i jej konsekwencje. To ludowość, natura w postaci nie samego krajobrazu, ale i bohatera. Zmysłowość wynikająca z kontaktu z przestrzenią, z życia według jej zasad. Jest to historia wykluczeń, klasowości, sztywnych hierarchii, ale również historia czułości, wspólnotowości i pamięci. Dodatkowym atutem książki są wyjątkowe fotografie, których autorką również jest Szweda.

Premiera 9 listopada.

https://www.biuroliterackie.pl/biuletyn/juz-za-miesiac-debiut-katarzyny-szwedy/

John Lennon – Przestworzone rzeczy

W końcu doczekaliśmy się w Polsce kompleksowego wydania tekstów Johna Lennona! I to w tłumaczeniu zawsze znakomitego Filipa Łobodzińskiego. Zdaniem tłumacza: „Być może gdyby Lennon nie był skądinąd znanym szarpidrutem, wokalistą i twórcą występującym w pewnym znanym kwartecie, nie przebiłby się tak szybko ze swoją literaturą do świadomości krytyków. Ale na pewno i tak byłby zauważony i doceniony”. Znając możliwości obu panów, zapowiada się piękny lot po zakamarkach języka, wyobraźni i nadrealnej wrażliwości.

Premiera 9 listopada.

https://www.biuroliterackie.pl/biuletyn/170703/

Adam Leszczyński – Ludowa historia Polski

Opowieść o tym, co zostało w polskiej pamięci zakłamane, albo z niej wyparte. To historia 90 proc. Polaków — ubogich i niewykształconych, tych, którzy mieli ciężko pracować i słuchać narodowych elit — od początku Polski aż do czasów współczesnych.

Głównym przedmiotem książki jest władza — władza tych, którzy w społeczeństwie są na górze nad tymi, którzy są na dole — oraz instytucje społeczne, które służyły elitom do przejmowania tego, co wyprodukował lud. To nie tylko więc historia poddaństwa i pańszczyzny, ale także relacji w fabryce i w biurze w XIX w. To historia ludowa, a nie narodowa: autora mniej interesują wojny i powstania, a bardziej to, jak ich sukcesy i klęski zmieniały relacje pomiędzy mieszkańcami naszego kraju, Polakami, Żydami, Ukraińcami i innymi mniejszościami.

Premiera 12 listopada.

https://www.gwfoksal.pl/ludowa-historia-polski-adam-leszczynski-skubae548fad609824ef5b1.html

Olga Tokarczuk – Czuły narrator

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dążenie do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.

Premiera 12 listopada.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5320/Czuly-narrator—Olga-Tokarczuk

Małgorzata Halber, Olga Drenda – Książka o miłości

Tak się zdarzyło, że Olga Drenda, autorka „Duchologii”, i Małgorzata Halber, autorka „Najgorszego człowieka na świecie”, zaczęły rozmawiać o miłości. Olga z analitycznym podejściem człowieka Rozumu, Małgorzata z przekonaniem, że Rozum ma niewiele wspólnego z Emocjami.

Obie pochodzą w jakimś stopniu z internetu, gdzie tylko ironia i poker face gwarantują, że nie staniesz się człowiekiem z mema. A najtrudniej jest rozmawiać na serio o tym, czego się boimy albo czego nam brakuje.

Po drodze pojawili się pomocnicy, tak różni jak Marcel Proust, Pieseł, filozofia, literatura i życie.

Premiera 16 listopada.

https://www.znak.com.pl/ksiazka/ksiazka-o-milosci-malgorzata-halber-olga-drenda-178298

Mikołaj Trzaska Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński – Wrzeszcz!

Autobiografia Mikołaja Trzaski to szczere podsumowanie pierwszej pięćdziesiątki i ponad trzydziestu lat aktywności muzycznej. Muzyk opowiada o dramatycznych losach swojej rodziny z okresu wojny, o Żydach i folksdojczach, wreszcie o wieloletnim przepracowywaniu traum.

Razem z Mikołajem Trzaską przenosimy się w czasy jego młodości na wielobarwnych peryferiach tak zwanej PRL-owskiej szarzyzny, czytamy o ekscesach Totartu i sceny yassowej.

Trzaska odkrywa karty, zabierając nas w pełną zaskoczeń podróż po swoim życiu i, oczywiście, świecie muzyki improwizowanej. Błyskotliwie i bez ogródek zgłębia przed czytelnikiem tajniki procesu twórczego, opowiada o nietuzinkowych ludziach, jakich spotkał na swojej drodze – od Tymona Tymańskiego po Petera Brötzmanna – o podróżach i mozolnym procesie budowania twórczej pewności siebie.

Premiera 25 listopada.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5321/Wrzeszcz—Mikolaj-Trzaska

Hanna Krall – Smutek ryb

W cyklu rozmów Hanny Krall o rybach nie przeczytamy ani o przynętach, ani o wędkach, ani o podbierakach. Dowiemy się za to z rozmowy z profesorem Henrykiem Samsonowiczem o rybach w Średniowieczu („Szczuka, czyli szczupak, okoń, karp, to były w dwunastym, trzynastym wieku najpopularniejsze przezwiska i wyzwiska”). Historyczka sztuki Agnieszka Morawińska opowiedziała o rybach w sztuce („Rybacy musieli po prostu być »na wyposażeniu« rokokowego ogrodu jak łabędzie albo bażanty”). Profesor Jerzy Szacki – o rybach w myśli społecznej („W historii ryby spotkanie ryby z człowiekiem jest epizodem niespecjalnie długim”). 

Między wersami tych, zdawałoby się, niepozornych rozmów o rybach możemy dostrzec odniesienia do sytuacji w Polsce lat osiemdziesiątych. Teksty te nigdy nie były wydane razem w formie książkowej. Cztery z nich ukazały się w jubileuszowej książce Krall 

Premiera 26 listopada.

https://dowody.com/ksiazka/smutek-ryb/ 

Pedro Lemebel – Drżę o ciebie, matadorze

Santiago – stolica Chile, rok 1986. Młody bojownik Frontu Patriotycznego Manuela Rodrígueza wplątuje w przygotowania do zamachu zakochanego w nim, znacznie starszego, nie interesującego się polityką transwestytę, który utrzymuje się z robótek krawieckich dla ludzi z kręgu dyktatora. Pieśń o sile miłości, politycznym przebudzeniu, naturalnym antagonizmie w rozwarstwionym społeczeństwie – utkana rzadkiej urody językiem kiczu.

Na podstawie Drżę o ciebie matadorze nakręcono film o tym samym tytule (Tengo miedo torero) w reżyserii Chilijczyka Rodrigo Sepúlveda, którego premiera będzie miała miejsce podczas Berlinale 2020. Wpływ na film wywarł, jeszcze na długo przed śmiercią, sam Lemebel.

https://www.claroscuro.pl/drze_o_ciebie_matadorze.php 

Opisy na podstawie materiałów wydawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.