fbpx
Rada egipska - okładka książki
Rada egipska – Leonardo Sciascia [RECENZJA]
29 grudnia, 2020
premiery miesiąca 2020
Premiery miesiąca. Odcinek 37 – Styczeń 2021
3 stycznia, 2021

Najlepsze książki 2020 roku – TOP 10

podsumowanie roku 2020 - top 10 książek

Podsumowania roku to zawsze śliski temat. Wiadomo – uznaniowość, subiektywność, czasem wynikające z tego kontrowersje. Ale jednak lubię jakoś porządkować świat wokół siebie, więc podobnie jak i w latach poprzednich przygotowałem moje zestawienie TOP 10 najlepszych książek 2020 roku. 

Podobnie jak rok temu posiłkuję się też tekstami znakomitych koleżanek i kolegów. Żeby pokazać więcej głosów, czasem wprowadzić trochę innej perspektywy. W zeszłym roku pomysł się sprawdził. Wierzę, że tak będzie i tym razem.

Nie będę pewnie przesadnie oryginalny, jeśli napiszę, że rok 2020 (czy też ZOZO – uwielbiam tę nazwę) był rokiem dziwnym, trudnym, zupełnie innym niż to, co znaliśmy dotychczas. Dla mnie był też wymagający ze względu na nową pracę i konieczność nauczenia się wielu rzeczy. Jednak mimo kurczącej się doby, zawsze starałem się znaleźć czas na książki. I jak zwykle, mam poczucie, że było go za mało. Bo choć przeczytałem podobną ilość książek jak w ostatnich latach, to jak rzadko kiedy mam poczucie, że wiele ważnych tytułów też mi umknęło. Pozostawiam otwarte pytanie, czy to wyjątkowo dobry rok wydawniczy czy wyjątkowo dobry marketingowo wśród wydawców.

Dlatego też w moim TOPie nie znajdziecie pewnie wielu książek, które sami uważacie za ważne, dobre, zasługujące na miejsce w takim zestawieniu. Ale też nie taki jest cel tego tekstu. Chcę Wam po prostu pokazać co przeczytałem i co mnie zachwyciło, albo zaintrygowało. Dla mnie samego jest tu trochę zaskoczeń. Chociażby to, że w zestawieniu nie znalazł się żaden reportaż, a jest za to jedna książka z tekstami sprzed 100 lat. Albo, że większość moich ulubionych książek 2020 roku to książki polskie (i bardzo mnie to cieszy!)

Co też ciekawe dla mnie samego – wbrew powszechnemu przekonaniu, że lepiej wspominamy te książki, które dopiero co przeczytaliśmy, wraz z upływem czasu bardziej doceniałem książki, o których pisałem na początku roku, czy kilka miesięcy temu. Wtedy nie wszystkie wydawały mi się aż tak ważne, ale jednak teraz, patrząc z perspektywy roku, czymś się wyróżniają, wciąż jakoś żyją w mojej pamięci. 

Dobra, wystarczy. Kończę ten przydługi wstęp i zapraszam na mój TOP 10. Kolejność książek przypadkowa, nie sugerujcie się ich ułożeniem.

Anna Sudoł – Projekt (Korporacja Ha!art)

Petarda z końcówki roku, której nie mogłem tu nie umieścić. Przenikliwość, humor i piekielnie cięta satyra na dzisiejszy rynek pracy. I powieść bardzo wieloznaczna, której odbiór mocno zależy od doświadczeń czytelników. O czym przekonuję się, słuchając co mówią o niej inni. Każdy ma własny punkt widzenia. I bardzo dobrze – to wielka siła tej książki:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2020/12/projekt-anna-sudol-recenzja/

Wit Szostak – Cudze słowa (Wydawnictwo Powergraph)

Szostak jak to Szostak – mistrz słowa wydał kolejną wspaniałą powieść. Nie wiem jak on to robi, pozostaje podziwiać i czytać. A jeśli ktoś chce więcej szczegółów zapraszam do Qbusia pożerającego książki:

http://pozeracz.pl/cudze-slowa-wit-szostak/

I do mojego tekstu:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2020/11/cudze-slowa-wit-szostak-recenzja/

Dorota Kotas – Pustostany (Niebieska Studnia)

Doskonale pamiętam, jak na początku 2020 roku odezwała się do mnie Dorota Kotas i zapytała nieśmiało, czy nie chciałbym przeczytać jej debiutanckiej książki. Owszem, chciałem. I zrobiła na mnie wrażenie na kilku poziomach, choć czasem też trochę irytowała. Jednak gdy myślę o niej teraz, myślę coraz cieplej.

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2020/03/pustostany-dorota-kotas-recenzja/ 

Polecam Wam też bardzo ciekawy (nie tylko merytorycznie, ale i konstrukcyjnie) tekst Elizy Kąckiej z Dwutygodnika:

https://www.dwutygodnik.com/artykul/8723-piesni-na-rudere-i-glos.html 

Mira Marcinów – Bezmatek (Wydawnictwo Czarne)

Mira Marcinów, do tej pory znana przede wszystkim jako autorka książek okołonaukowych (Historia polskiego szaleństwa!) tym razem dała się poznać jako twórczyni prozy bardzo osobistej – o odchodzeniu najbliższej osoby. Czując cały ból towarzyszący tej historii bardzo docenia się też niewymuszony humor rozładowujący nie raz nadmiar napięcia. Bardzo pięknie napisała o “Bezmatku” Georgina Gryboś-Szczepanik:

http://literackakavka.pl/?p=1022

Ja też miałem w planach dłuższy tekst, który ostatecznie nie powstał – zostałem z pochwalnym postem na FB:

https://www.facebook.com/przymuzyceoksiazkach/posts/1912885988852400 

Izrael Joszua Singer – Na obcej ziemi (Wydawnictwo Fame Art Books & Music)

Zbiór opowiadań pierwotnie wydanych blisko 100 lat temu przez tego mniej znanego z braci Singerów. Co nie znaczy, że mniej utalentowanego. Fantastyczny zbiór, w dodatku pięknie wydany. Przypominam swoją recenzję:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2020/09/na-obcej-ziemi-izrael-joszua-singer-recenzja/

i tekst Piotra Kieżuna z Kultury Liberalnej.

https://kulturaliberalna.pl/2020/08/18/piotr-kiezunrecenzja-izrael-joszua-singer-opowiadania-na-obcej-ziemi/

Marek Sindelka – Mapa Anny (Wydawnictwo Afera)

Kolejny bardzo dobry zbiór opowiadań, jaki przeczytałem w tym roku. Tym razem z Czech, ze świetnym przekładem Anny Wanik. Po więcej szczegółów odsyłam Was do Elwiry Przyjemskiej – Księgarki na regale:

http://naregale.com.pl/mozg-sie-nie-nudzi-czyli-mapa-anny-marka-sindelki/

i do mojego tekstu pełnego miłych słów pod adresem książki:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2020/02/mapa-anny-marek-sindelka-recenzja/

Paweł Huelle – Talita (Wydawnictwo Znak)

I znowu zbiór opowiadań i znowu mój zachwyt. Huelle nie robi nic odkrywczego (przynajmniej dla osób znających jego prozę), ale wciąż uwodzi. I piękną frazą i mądrością i niebanalnymi historiami:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2020/12/talita-pawel-huelle-recenzja/

Nieco bardziej sceptyczny był Marek Olszewski z bloga Czytelnia Osobista, którego zawsze czytam z dużym zainteresowaniem i Wam też polecam:

https://czytelniaweb.wordpress.com/2020/11/05/pawel-huelle-talita/ 

Mario Vargas Llosa – Burzliwe czasy (Wydawnictwo Znak)

Długo myślałem czy umieszczać tę książkę w zestawieniu. Zdecydowałem się na to ostatecznie z dwóch powodów. Po pierwsze – w moim odczuciu to powrót Llosy do dobrej formy po kilku trochę gorszych książkach. Po drugie – to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza książka spoza Polski, jaką przeczytałem w tym roku:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2020/09/burzliwe-czasy-mario-vargas-llosa-recenzja/

Jakub Kornhauser – Premie górskie najwyższej kategorii (Wydawnictwo Książkowe Klimaty)

Książką, która choć miewa słabsze punkty, dla mnie ociera się o  wybitność. Nie wszystkim jednak przypasowała aż tak – jej poetyckość, intensywność językowa i pewna świadoma powtarzalność nie każdemu może odpowiadać. Co najciekawsze – głosy krytyczne słyszałem głównie prywatnie, w sieci głównie głosy pozytywne. Dołączam się więc z moim tekstem:

https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2020/08/premie-gorskie-najwyzszej-kategorii-jakub-kornhauser-recenzja/

i polecam podcast Literackiej Kavki nagrany z Kornhauserem:

https://www.facebook.com/literackakavka/posts/910400372769750?__cft__[0]=AZU-0G4tevI60NQXDVFYw1O4vwTm2Ve1jG0WbGACGj2KSWUI1QfDoi0NvWZY0td5rfm78TMQDasfoI-3HeX9M4uiTVPNLbf20pGYoQ_rN1UBDhC9UJN-87B-ruNAYkstolCDMjKrDJ3YVe3sUXrVIIe7&__tn__=%2CO%2CP-R 

Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński – “Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska. Autobiografia” (Wydawnictwo Literackie)

Książka, którą dopiero co skończyłem i o której jeszcze nie zdążyłem napisać, ale w pełni zasługująca na znalezienie się w tym zestawieniu. Długi, ciekawy wywiad-rzeka z jedną z najbardziej inspirujących postaci polskiego free jazzu i nie tylko. Kopalnia wiedzy i anegdot, którą dosłownie się pochłania. A dopóki nie ukaże się mój tekst na jej temat, polecam wywiad z Trzaską przygotowany przez Wojciecha Szota:

https://zdaniemszota.pl/3611-czasy-mikolaja-trzaski-wywiad

Ode mnie to tyle. A jak wyglądają Wasze zestawienia najlepszych książek z 2020 roku? Dajcie znać koniecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *