fbpx
podsumowanie roku 2020 - top 10 książek
Najlepsze książki 2020 roku – TOP 10
31 grudnia, 2020
Okładka książki "Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska. Autobiografia"
Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska. Autobiografia – Janusz Jabłoński, Tomasz Gregorczyk [RECENZJA]
17 stycznia, 2021

Premiery miesiąca. Odcinek 37 – Styczeń 2021

premiery miesiąca 2020

W Nowy Rok z nowymi książkami! Tych jest sporo, choć podobno w styczniu, podobnie jak w grudniu, wydawcy trwają w zimowym śnie. Na szczęście nie wszyscy!

Pascal Garnier – Książka o nieznanym tytule, ale po francusku brzmiącym Le grand loin

Przyznaję, informacja, że Wydawnictwo Claroscuro planuje na styczeń 2021 roku premierę nowej książki Pascala Garniera, była jedną z najmilszych mi informacji końcówki ubiegłego roku. Bardzo miło wspominam spotkanie z jego poprzednimi tytułami (Garnierowi poświęciłem też odcinek podcastu, przygotowany wspólnie z Olą z Parapetu Literackiego) i trzymam kciuki, żeby wydawcy udało się dotrzymać styczniowego terminu premiery!

https://www.claroscuro.pl

Piotr Ibrahim Kalwas – Dziecko księżyca

Piotr Ibrahim Kalwas, reporter, pisarz, podróżnik i pielgrzym, w powieści „Dziecko Księżyca” robi odważny krok w mroczną strefę literatury.

Kalwas jest w “Dziecku księżyca” wskrzesicielem pamięci, którą odtwarza z drastycznymi szczegółami. Nie oszczędza nikogo: nauczycieli-hipokrytów, księży-dewiantów, przesyconych ślepą żądzą czynienia krzywdy zwierzętom ujmujących staruszek, a nawet bezdomnych kloszardów. Zabija na papierze wszystkich, którzy według jego kodeksu na to zasłużyli.

Proza Kalwasa balansuje na granicy naturalizmu, psychodelii, krwawego horroru i dziennika młodzieńczej przemiany. Porażająco realistyczne, obfitujące w szczegółowe opisy zbrodni – niejednemu prokuratorowi zjeżyłyby włosy na głowie.

Premiera 13 stycznia.

https://wielkalitera.pl/sklep/literatura-piekna-polska/dziecko-ksiezyca-ksiazka/ 

Czesław Miłosz – Biografia przedmiotowa 1932-2020

Bibliografia przedmiotowa to pierwszy zakrojony na tak szeroką skalę spis niemal wszystkich tekstów, jakie poświęcono życiu i twórczości Czesława Miłosza. Stanowi kompendium dla profesjonalnych czytelników dzieł polskiego noblisty – badaczy, biografów, wykładowców i studentów filologii polskiej. Tym ostatnim pomoże ona w odnalezieniu wszystkich istotnych opracowań niezbędnych do przygotowania prac rocznych, licencjackich, magisterskich i doktorskich.

Premiera 13 stycznia.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5351/Bibliografia-przedmiotowa-1932-2020-wybor—Czeslaw-Milosz

Czesław Miłosz – Z archiwum. Wybór publicystyki z lat 1945-2004

Zebrane w jednym tomie, niepublikowane dotychczas teksty Czesława Miłosza – prawie 70 lat rozważań i wspomnień.

W skład tomu Z archiwum wchodzą wybrane teksty Czesława Miłosza o charakterze publicystycznym, niewydane drukiem za życia autora. Są to głównie odczyty oraz szkice i artykuły poruszające między innymi następujące tematy: życie w USA, literatura polska i amerykańska, związki polityki ze sztuką, kwestie narodowości i patriotyzmu, różnice między poezją Zachodu i Wschodu.

Premiera 13 stycznia.

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5352/Z-archiwum-Wybor-publicystyki-z-lat-1945-2004—Czeslaw-Milosz

David Vann – Halibut na księżycu

Pogrążony w depresji Jim przyjeżdża do Kalifornii z Alaski. Próbuje podsumować swoje dotychczasowe życie i ułożyć je na nowo, szuka lepszego kontaktu z dziećmi, stara się dojść do porozumienia z bratem i ważnymi dla siebie kobietami. Chciałby się odrodzić, pożegnać ze swoimi demonami z przeszłości. Czy uda mu się uratować samego siebie?

Halibut na Księżycu to swego rodzaju odpowiedź Davida Vanna na samobójczą śmierć ojca i napisaną dziesięć lat wcześniej Legendę o samobójstwie. Zagłębiamy się w ponury świat głównego bohatera, wiedząc, że syn Jima w powieści, David, to jej autor. Historia ta staje się jeszcze bardziej mroczna i poruszająca, gdy uświadomimy sobie, że znamy jej prawdziwe zakończenie.

Premiera 13 stycznia.

https://wydawnictwopauza.pl 

Laura Jane Grace, Dan Ozzi – Trans. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka

Choć w akcie urodzenia Laury Jane Grace widniały imiona Thomas James, od dzieciństwa czuła, że do niej nie pasują. Bycie synem żołnierza, anarchistą i liderem popularnego punkowego zespołu Against Me! nie wystarczało. Chciała być nią. Córką, anarchistką, liderką.

W świecie punk rocka, gdzie czas wyznaczają kolejne koncerty, butelki whisky i wciągnięte kreski, gniew, niepewność i zagubienie stają się jeszcze bardziej dojmujące. Grace, nie dopuszczając do głosu prawdziwego „ja”, rzuca się w wir uzależnień, niszczy rodzinę, próbuje tłumić pragnienie tranzycji, a ustalanie własnej tożsamości staje się poważnym źródłem napięcia w jej codzienności. Codzienności, w której jak mantra wraca zdanie: „Nie zawracaj sobie głowy dopasowywaniem się do szufladki, którą wymyślił dla ciebie ktoś inny”.

Premiera 13 stycznia.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/trans

Tomasz Stawiszyński – Co robić przed końcem świata

Za motto do tej książki mogłoby służyć hasło, które w latach dziewięćdziesiątych towarzyszyło kampanii reklamowej filmu Matrix. Miało ono postać pytania: czy kiedykolwiek wydawało ci się, że z tym światem jest coś nie tak? Domyślna odpowiedź jest oczywiście twierdząca.

Premiera 20 stycznia.

https://kulturalnysklep.pl/product-pol-98957-Co-robic-przed-koncem-swiata.html

Tadeusz Różewicz – Wybór prozy

Książka przedstawia najciekawszą i najbardziej reprezentatywną część dorobku prozatorskiego Różewicza. Niektórzy krytycy i badacze uznawali jego opowiadania i szkice za twórczość drugorzędną, jednak wielu innych doceniło jej różnorodność, dynamizm i refleksyjność. Dzieła takie jak powieść “Śmierć w starych dekoracjach” czy zbiór esejów, notatek warsztatowych i wspomnień zatytułowanych “Przygotowanie do wieczoru autorskiego” ugruntowały pozycję Różewicza w literaturze polskiej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych jako wybitnego prozaika.

Wybór prozy zawiera dzieła dobrze znane, ale i te nieco dziś zapomniane, lecz równie ważne w twórczości i biografii pisarza.

https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/132

Michal Sýkora – Człowiek pana ministra

Nowy tytuł w serii „Czeskie krymi” Wydawnictwa Afera.

Na uniwersytecie w Ołomuńcu zostaje odnalezione ciało docenta Ondřeja Chalupy. Czy ten lubiany wykładowca zginął dlatego, że za bardzo interesował się uczelnianymi finansami, podpadł szczególnie wrednej koleżance z wydziału czy może znalazł się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie?

Śmierć Chalupy daje początek wyjątkowo trudnemu śledztwu, które prowadzi podinspektor Marie Výrová. W pracy pomaga jej nie tylko zgrany zespół, lecz od lat również… Bob Dylan. Jednak tym razem sprawdzona kombinacja zdaje się zawodzić. Ze śledztwa wypadają najzdolniejsi ludzie, a sama sprawa sięga dalej, niż mogło się na początku wydawać. Czy pani podinspektor i jej ekipa będą w stanie przeciwstawić się machinie władzy?

Premiera 25 stycznia.

https://www.wydawnictwoafera.pl/zapowiedzi,p12.html

Ali Smith – Pory roku. Zima. Tom 2

Czterokrotna finalistka Nagrody Bookera, uznawana za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę i jej druga powieść z czterotomowego cyklu „Pory Roku”.

Zima? Ponura. Mroźny wiatr, ziemia jak żelazo, woda jak kamień. Najkrótsze dni, najdłuższe noce. Drzewa gołe i drżące. Letnie liście? Martwa ściółka. Świat się kurczy; soki zanikają. Zima sprawia jednak, że pewne rzeczy stają się lepiej widoczne. I jeśli jest lód, będzie ogień.

Premiera 27 stycznia.

https://www.gwfoksal.pl/pory-roku-zima-tom-2-ali-smith-sku7808e6f0a54f07d9c32e.html

Opisy na podstawie materiałów wydawców.

1 Komentarz

  1. Przychodzę skomentować, a tu bliżej końca miesiąca niż początku. Gdybym miał wybierać jedną (a z recenzenckimi staram się tak robić, w natężeniu miesięcznym), to stawiam na Vanna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *